Քաղաքագետ. Սերժ Սարգսյանի ուղերձն իր մեջ խորհրդանշական տարրեր ունի
«Ուղերձը, որ Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հղել է Թուրքիայի նախագահին, իր մեջ բարոյականության ու նաեւ խորհրդանշական լուրջ տարրեր ունի»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց «Եվրոպական շարժում» կազմակեպության ղեկավար Վիկտոր Ենգիբարյանը։
Նրա խոսքով, ՀՀ նախագահի ուղերձի մեջ սթափեցնող եւ ապագային միտված բաղադրիչներ կան, եւ նա, ուղերձը իր թուրք գործընկերոջը հղելով հենց Թուրքիայի երկնքից, հասկացնել է տվել, թե «աշխարհը չի ավարտվում նրանով, որ հայ-թուրքական սահմանները փակ են»։ «Սա քաղաքականության մեջ հոգեւորի եւ բարոյականի համատեղում է, եւ այն, որ Սերժ Սարգսյանը Գյուլին դիմել է հատկապես Լոնդոն թռչելիս, իր այս քայլով նա մեկ անգամ եւս հասկացնել է տվել Թուրքիային, թե կարող է լավ հարաբերություններ ունենալ անգամ Թուրքիայի ամենակարեւոր գործընկերներից մեկի՝ Մեծ Բրիտանիայի հետ»,- ամփոփեց Վիկտոր Ենգիբարյանը։
Հիշեցնենք, որ այսօր Լոնդոն ուղեւորվելիս ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձով դիմել էր իր թուրք գործընկերոջը։

«Послание, которое сегодня президент Армении Серж Саргсян направил президенту Турции, содержит в себе элементы этики и серьезные символические элементы», — заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении — NEWS.am руководитель организации «Европейское движение» Виктор Енгибарян.
По его словам, в послании президента Армении есть отрезвляющие и ориентированные на будущее составляющие. Направляя свое послание своему турецкому коллеге именно с неба Турции, он дал понять, что «мир не заканчивается тем, что армяно-турецкие границы закрыты». «В политике это совмещение духовного и морального. И то, что Серж Саргсян обратился к Гюлю особенно направляясь в Лондон, этим своим шагом он еще раз дал понять Турции, что может иметь хорошие отношения даже с самым важным партнером Турции – Великобританией», — подытожил Виктор Енгибарян.
Напомним, что сегодня по пути в Лондон президент Армении Серж Саргсян направил послание своему турецкому коллеге.