Էդվարդ Նալբանդյան. Թուրքիան ջանք չի խնայում նախապայմաններ առաջադրելու համար
Հոկտեմբերի 21-22-ը Բաքվում կընթանա Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության (ՍՏՀԿ) անդամ-երկրների ԱԳՆ ղեկավարների նիստը։ Նիստին իր մասնակցությունն արդեն հաստատել է Թուրքիայի ԱԳՆ ղեկավար Ահմեդ Դավութօղլուն։ Հոկտեմբերի 21-ին թուրքական ԱԳՆ ղեկավարը հայտարարությամբ հանդես կգա Ադրբեջանի խորհրդարանում։ Ըստ Թուրքիայի վարչապետի տեղակալ Ջամիլ Չիչեքի, Դավութօղլուի ելույթը հիմնականում կշոշափի հոկտեմբերի 10-ին ստորագրված երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորման շուրջ հայ-թուրքական արձանագրությունների թեման։
Մինչդեռ, ինչպես նախօրեին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամլո ծառայության ղեկավար Էլհան Պոլուխովը, դեռեւս վաղ է խոսել Դավութօղլուի այցի ծրագրի մասին, քանի որ թուրքական կողմը առայժմ պաշտոնապես չի հաստատել, թե ինչ մակարդակով է ներկայացված լինելու ՍՏՀԿ անդամ-երկրների ԱԳՆ ղեկավարների նիստում։ «Հրավերքներ են ուղարկվել կազմակերպության ԱԳՆ բոլոր ղեկավարներին։ Սակայն, թե ինչ մակարդակով նրանք կներկայանան, առայժմ հայտնի չէ»։
Ինչպես NEWS.am-ին հայտնել է Հայաստանի ԱԳՆ մամլո քարտուղար Տիգրան Բալայանը, հայկական պատվիրակության կազմն ու մակարդակը, որը մեկնելու է Բաքու, նույնպես առայժմ որոշված չէ։

The Foreign Ministers of the Black Sea Economic Cooperation Organization (BSEC) member states are to hold meetings in Baku, Azerbaijan, on October 21-22. Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu confirmed his intention to take part in the meeting. According to the Turkish Deputy Prime-Minister Cemil Cicek, Davutoglu will address the Armenian-Turkish Protocols signed in Zurich October 10.
Meantime, Azerbaijani Foreign Ministry Spokesman Elkhan Polukhov stated yesterday it is still early to speak of the Turkish Foreign Minister’s visit, as the Turkish side has not officially reported which Turkish officials will be included in the delegation. “The invitations were sent to all the foreign ministers of the organization. It is unclear, however, which officials will form the delegations,” Polukhov said.
As RA Foreign Office Press-Secretary Tigran Balayan told NEWS.am it is unclear which of the officials will be included in the Armenian delegation.