Լավ է, որ հայ-թուրքական բանակցությունների գործընթացը շարժվեց մեռյալ կետից: Այդ մասին ռուսաստանյան «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին: Նրա խոսքերով, Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանի բացումը կարող է դառնալ աննորմալ իրավիճակի հաղթահարման առաջին քայլը, երբ տարածաշրջանի երեք ամենաերկար սահմանները՝ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ, փակ են: Դա խոչընդոտում է տարածաշրջանի բնականոն զարգացմանը:
«Այսօր հայ-թուրքական հարաբերությունները հասել են այն կետին, որից հետո կարող է ճեղքում լինել: Վավերացման գործընթացը, իհարկե, կարող է բարդ լինել: Եւ ես վստահ եմ, որ հեռանկարում դա բխում է եւ Ադրբեջանի շահերից, քանի որ նա նույնպես շահագրգռված է սահմանների բացմամբ: Պատերազմը Վրաստանում ցույց տվեց, որ Հարավային Կովկասի երկրները խոցելի են: Եւ այդ խոցելիությունը կարելի է հանել, միայն լուծելով այդ հարցերը: Վստահ եմ՝ Հայաստանի ղեկավարությունն էլ այդպես է մտածում: Ղարաբաղի հարցում ստատուս-քվոն չի բխում Հայաստանի շահերից, դա կարող է անորոշ վիճակում մնալ հավերժ»- նշել է նա:
Սեմնեբին նկատել է, թե այդ ամենին հասնելու համար անհրաժեշտ է վստահության մթնոլորտ Հարավային Կովկասում: Իսկ դրա համար պետք է երրորդ երկրների, ինչպես ԵՄ-ն կամ Ռուսաստանը, ակտիվությունը: «Հուսով եմ՝ միասին մենք կարող ենք ապահովել երկխոսությունը»,- ամփոփել է Սեմնեբին:

Хорошо, что процесс армяно-турецких переговоров сдвинулся с мертвой точки. Об этом в интервью российской газете «Коммерсант» заявил Спецпредставитель ЕС на Южном Кавказе Питер Семнеби. По его словам, открытие границы между Турцией и Арменией может быть первым шагом к преодолению ненормальной ситуации, когда три из наиболее протяженных границ региона закрыты: между Арменией и Турцией, Арменией и Азербайджаном, Россией и Грузией. Это является препятствием для нормального развития региона.
«Сегодня армяно-турецкие отношения подошли к той черте, за которой может быть прорыв. Ратификационный процесс, конечно, будет сложным. Но это в интересах и Армении, и Турции. И я уверен, что в перспективе — это и в интересах Азербайджана, потому что он тоже заинтересован в открытии границ региона. Война в Грузии показала, что страны Южного Кавказа уязвимы. И эту уязвимость можно снять, только решив эти вопросы. Уверен, что и руководство Армении так думает. И что нынешний статус-кво по Карабаху не в интересах Армении — он не может оставаться в неопределенном состоянии вечно», — отметил он.
Семнеби отметил, что, чтобы все это удалось, нужно больше доверия на Кавказе. А для этого нужна активность третьих сторон, таких как ЕС или Россия. «Надеюсь, вместе мы сможем обеспечить диалог», — резюмировал Семнеби.