Լավ է, որ հայ-թուրքական բանակցությունների գործընթացը շարժվեց մեռյալ կետից: Այդ մասին ռուսաստանյան «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում հայտարարել է Հարավային Կովկասում Եվրամիության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբին: Նրա խոսքերով, Թուրքիայի եւ Հայաստանի միջեւ սահմանի բացումը կարող է դառնալ աննորմալ իրավիճակի հաղթահարման առաջին քայլը, երբ տարածաշրջանի երեք ամենաերկար սահմանները՝ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ, Ռուսաստանի եւ Վրաստանի միջեւ, փակ են: Դա խոչընդոտում է տարածաշրջանի բնականոն զարգացմանը:
«Այսօր հայ-թուրքական հարաբերությունները հասել են այն կետին, որից հետո կարող է ճեղքում լինել: Վավերացման գործընթացը, իհարկե, կարող է բարդ լինել: Եւ ես վստահ եմ, որ հեռանկարում դա բխում է եւ Ադրբեջանի շահերից, քանի որ նա նույնպես շահագրգռված է սահմանների բացմամբ: Պատերազմը Վրաստանում ցույց տվեց, որ Հարավային Կովկասի երկրները խոցելի են: Եւ այդ խոցելիությունը կարելի է հանել, միայն լուծելով այդ հարցերը: Վստահ եմ՝ Հայաստանի ղեկավարությունն էլ այդպես է մտածում: Ղարաբաղի հարցում ստատուս-քվոն չի բխում Հայաստանի շահերից, դա կարող է անորոշ վիճակում մնալ հավերժ»- նշել է նա:
Սեմնեբին նկատել է, թե այդ ամենին հասնելու համար անհրաժեշտ է վստահության մթնոլորտ Հարավային Կովկասում: Իսկ դրա համար պետք է երրորդ երկրների, ինչպես ԵՄ-ն կամ Ռուսաստանը, ակտիվությունը: «Հուսով եմ՝ միասին մենք կարող ենք ապահովել երկխոսությունը»,- ամփոփել է Սեմնեբին:

According to EU Special Representative for South Caucasus Peter Semneby, it is good to have a get off the Armenia-Turkey negotiations ground. The EU official told Russian paper Kommersant that opening of the border will be a first step in dealing with abnormal situation, when three most lengthy regional borders are blocked.
“Today, Armenia-Turkey relations are on the verge of breakthrough. The ratification process will surely be complex, but it is of mutual interest to the countries and in prospects – of Azerbaijan’s too, as it is also interested in border opening. The August 2008 war in Georgia revealed vulnerability of the South Caucasian states, that can be eliminated through solution to these problems. I am confident, Armenian leadership holds with me and the present status-quo of Nagorno-Karabakh is not in Armenia’s interests, that cannot last forever,” declared Semneby.
According to him, more confidence in the Caucasus is needed, when the third parties’ commitment (EU and Russia) should be there. “I hope together we will succeed in dialogue establishment,” he concluded.