Ռուսաստանը զսպող գործոն է Հայաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին
Հայաստանի բնակչության 86 տոկոսն իրեն այլ կերպ չի պատկերացնում, քան հայ, այսինքն չի համարում իրեն եվրոպացի: Այդ մասին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի կազմակերպած «Եվրոպական հեռանկար. Համոզմո՞ւնք, թե՞ պատրանք» քննարկմանը հայտարարել է Մարդկային զարգացման միջազգային կենտրոնի գործադիր տնօրեն Թեւան Պողոսյանը: Նրա խոսքերով, իր ղեկավարած կենտրոնի կատարած հետազոտությունները հասանելի կլինեն բոլորին: Նա նաեւ նկատեց, որ 2007թ. համեմատությամբ այդ տոկոսը բավական աճել է, այն ժամանակ հարցվածների 58 տոկոսն էր այդպես պատասխանել:
Պողոսյանն ընդգծել է, որ հաճախ այս կամ այն ոլորտը բարեփոխելու պարտավորությունը, կանոնների ընդունումը կամ մեկ այլ բան մնում է թղթի վրա, քանի որ հանրությունը պատրաստ չէ եվրաինտեգրմանը: Նա նաեւ նկատել է, որ Հայաստանը 1991թ. կատարել է իր ընտրությունը ԵՄ-ի օգտին, այնպես որ կարիք չկա նայել Ռուսաստանի կողմը, որը շարունակում է հակադրվել դրան: Փորձագետը վստահ է, որ անհրաժեշտ է շարժվել ազգային շահերով, այլ ոչ թե ամեն ինչ բարդել Ռուսաստանի հետ բարեկամության վրա, որն ինքն էլ անհրաժեշտ պահին կմոռանա դարավոր բարեկամության մասին, լինի դա Հայաստանի, թե Բելառուսի հետ:
«Ինտերնյուս Հայաստան» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Նունե Սարգսյանն իր հերթին համոզմունք է հայտնել, որ Ռուսաստանը զսպող գործոն է Հայաստանի եվրաինտեգրման ճանապարհին: Ռուսաստանի եւ Եվրոպայի միջեւ Հայաստանի ընտրությունը, ըստ փորձագետի, պետք է լինի երկրորդի օգտին:

Armenians do not consider themselves Europeans
86% of Armenian citizens do not consider themselves Europeans but Armenians, said Tevan Poghosyan, Executive Director of International Center for Human Development at the discussions organized by Civilitas foundation. According to him, soon the results of research conducted by his organization will be available for public.
Poghosyan stated that often the commitment to make reforms in the certain field or adopt a law remains ink on paper, as society is not ready to European integration. He underlined that Armenia made choice for EU in 1991 and should not glance back at Russia that opposes the idea. The expert is confident that it is necessary to be guided by national interests, but not shuffle everything off to friendship with Russia. The latter might forget about century- long friendship with Armenia or Belarus in the right time.
Meanwhile, Internews Armenia NGO director Nune Sargsyan expressed confidence that Russia is a constraining factor on Armenia’s way to European integration. She is sure that while choosing between Russia and Europe, Armenia should side with the latter.