Անկարան Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում չի կարող դառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի չորրորդ համանախագահը, հենց միայն այն պատճառով, որ դրա համար պետք է հայկական կողմի համաձայնությունը։ Այս մասին Ազգային Ժողովում հայտարարել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հավելելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշումը այս հարցի շուրջ բազմիցս արդեն բարձրաձայնվել է։
Նալբանդյանը եւս մեկ անգամ նշեց, որ ոչ մի կապ չկա հայ-թուրքական մերձեցման եւ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման մեջ։ «Մենք բազմիցս ասել ենք, որ սրանք երկու տարբեր գործընթացներ են, այս մասին ասել են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, ինչպես նաեւ գերտերությունների ներկայացուցիչները։ Իսկ եթե պարբերաբար ինչ-որ երկրների ներկայացուցիչների կողմից հնչում են հայտարարություններ այս երկու գործընթացների միմյանց հետ ունեցած կապի մասին, ապա դա պարզապես թյուրիմացություն է եւ ոչ թե այդ պետությունների պաշտոնական դիրքորոշումը»,- ասել է Նալբանդյանը։ Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի փոխարտգործնախարարի մասնակցությանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին նիստին, Նալբանդյանը նկատեց, որ դրա մեջ ոչ մի տարօրինակ բան չկա, Թուրքիան նույնպիսի ԵԱՀԿ անդամ է, ինչպես մնացածները։
Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին՝ Նալբանդյանը հայտարարել է, թե դրանք պետք է վավերացվեն ողջամիտ ժամկետներում՝ առանց արհեստական ձգձգումների։ «Մենք այսօր Թուրքիայի հետ խոսում ենք՝ ինչպես հավասարը հավասարի, եւ սա մեծամասամբ միջազգային հանրության շնորհիվ է»,- նշել է նախարարը՝ եւս մեկ անգամ ընգծելով, որ հայ-թուրքական արձանագրություները ոչ մի կերպ չեն թուլացնում Հայաստանի ազգային անվտանգությունը եւ չեն ոտնահարում հայ ժողովրդի շահերը։

Эдвард Налбандян: Мы сегодня с Турцией говорим на равных
Анкара не может стать четвертым сопредседателем Минской группы ОБСЕ по карабахскому урегулированию, хотя бы потому, что на это нужно согласие армянской стороны. Об этом с трибуны Национального собрания Армении заявил министр иностранных дел Эдвард Налбандян, добавив, что позиция Минской группы ОБСЕ по этому вопросу также неоднократно озвучивалась.
Налбандян еще раз опроверг всякую связь между процессами урегулирования карабахского конфликта и нормализации армяно-турецких отношений. «Мы неоднократно говорили, что эта два разных процесса, это говорили и сопредседатели МГ ОБСЕ, а также представители ведущих держав. А если периодически от представителей каких-либо стран звучат заявления о взаимосвязи этих двух процессов, то это просто недоразумение, а не официальная позиция этих стран»,- заявил Налбандян. Что касается участия Турции в последнем заседании МГ ОБСЕ на уровне замминистра иностранных дел, Налбандян заметил, что ничего экстраординарного в этом нет, Турция такой же член МГ ОБСЕ, как и другие.
Говоря об армяно-турецких протоколах, Налбандян заявил, что они должны быть ратифицированы в благоразумные сроки, без искусственных затягиваний. «Мы сегодня с Турцией говорим на равных, и это, во многом, благодаря усилиям международного сообщества»,- заявил министр, еще раз подчеркнув, что армяно-турецкие протоколы никоим образом не ослабляют национальную безопасность Армении и не ущемляют интересы армянского народа.