Անկարան Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում չի կարող դառնալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի չորրորդ համանախագահը, հենց միայն այն պատճառով, որ դրա համար պետք է հայկական կողմի համաձայնությունը։ Այս մասին Ազգային Ժողովում հայտարարել է արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը՝ հավելելով, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դիրքորոշումը այս հարցի շուրջ բազմիցս արդեն բարձրաձայնվել է։
Նալբանդյանը եւս մեկ անգամ նշեց, որ ոչ մի կապ չկա հայ-թուրքական մերձեցման եւ ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման մեջ։ «Մենք բազմիցս ասել ենք, որ սրանք երկու տարբեր գործընթացներ են, այս մասին ասել են նաեւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, ինչպես նաեւ գերտերությունների ներկայացուցիչները։ Իսկ եթե պարբերաբար ինչ-որ երկրների ներկայացուցիչների կողմից հնչում են հայտարարություններ այս երկու գործընթացների միմյանց հետ ունեցած կապի մասին, ապա դա պարզապես թյուրիմացություն է եւ ոչ թե այդ պետությունների պաշտոնական դիրքորոշումը»,- ասել է Նալբանդյանը։ Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի փոխարտգործնախարարի մասնակցությանը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի վերջին նիստին, Նալբանդյանը նկատեց, որ դրա մեջ ոչ մի տարօրինակ բան չկա, Թուրքիան նույնպիսի ԵԱՀԿ անդամ է, ինչպես մնացածները։
Խոսելով հայ-թուրքական արձանագրությունների մասին՝ Նալբանդյանը հայտարարել է, թե դրանք պետք է վավերացվեն ողջամիտ ժամկետներում՝ առանց արհեստական ձգձգումների։ «Մենք այսօր Թուրքիայի հետ խոսում ենք՝ ինչպես հավասարը հավասարի, եւ սա մեծամասամբ միջազգային հանրության շնորհիվ է»,- նշել է նախարարը՝ եւս մեկ անգամ ընգծելով, որ հայ-թուրքական արձանագրություները ոչ մի կերպ չեն թուլացնում Հայաստանի ազգային անվտանգությունը եւ չեն ոտնահարում հայ ժողովրդի շահերը։

Today we are square with Turkey: RA FM
Ankara cannot become the fourth OSCE MG Co-Chair on Karabakh conflict resolution, if for no reason than the accord of Armenian side is needed, RA Foreign Minister Edward Nalbandyan stated in RA National Assembly, adding that OSCE MG repeatedly voiced its stance ont eh matter.
Nalbandyan refuted newly any linkage between Karabakh conflict resolution and Armenia-Turkey normalization. “We, OSCE MG Co-Chairs as well as the leaders of the world powers repeatedly stated that these are two different processes. And if certain country representatives periodically make statements on the interconnection of the issues, then it’s a misunderstanding, but not the official position of these states,” Nalbandyan outlined. As for the participation of Turkish MFA in OSCE MG last sitting, Nalbandyan said there is nothing wrong with it, as Turkey is a member of OSCE MG.
Referring to Armenia-Turkey Protocols, Nalbandyan said they should be ratified within reasonable terms without any artificial protractions. “Today we are square with Turkey and to large extent this is due to international community efforts,” RA FM said noting the Protocols do not shake national security and infringe Armenian nations’ interests."