Պուտինը նախազգուշացրել է Յուշենկոյին՝ Սահակաշվիլիի՝ փողկապներ ուտելու սովորության մասին
Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը Ուկրաինայի նախագահ Վիկտոր Յուշենկոյին խորհուրդ է տվել Վրաստանի նախագահ Միխայիլ Սահակաշվիլիին հանդիպել առանց փողկապի:
Ուկրաինայի վարչապետ Յուլիա Տիմոշենկոյի հետ հանդիպման ամփոփիչ ասուլիսում Պուտինը, պատասխանելով ռուսաստանցի լրագրողուհու հարցին՝ գիտի արդյո՞ք Միխայիլ Սահակաշվիլիի Ուկրաինա կատարելիք այցի մասին, ասել է. «Դուք կարծում եք՝ ես հետեւում եմ (Սահակաշվիլիի) բոլոր տեղաշարժերին: Ես գիտեմ, թե ինչով ենք մենք զբաղվել (Տիմոշենկոյի հետ): Մեր պատվիրակության կազմում են իմ առաջին տեղակալը, երկու փոխվարչապետ, որ զբաղվում են արդյունաբերությամբ, էներգետիկայով, տրանսպորտով: Մենք խոսել ենք տիեզերքում համագործակցելու մասին, մեքենաշինության, էներգետիկայի, ավիաշինության մասին»,- ասել է ՌԴ վարչապետն ու հավելել. «Թե՛ Ռուսաստանի, թե՛ Ուկրաինայի համար կարեւոր ու կենսական հարցերի վերաբերյալ մենք համաձայնության ենք եկել»:
«Թե ինչով են զբաղվել մեր գործընկերները, գաղափար չունեմ, բայց կարծում եմ, որ երկու նախագահները միշտ էլ խոսելու, ինչ-որ բան քննարկելու թեմա կգտնեն»,- նշել է Պուտինը:
Ապա Պուտինը հավելել. «Հիմա մենք կգնանք ընթրելու: Իմ գործընկերն ինձ հրավիրել է: խոսելու ենք Չեխովի մասին: Ի՞նչ կարելի է խորհուրդ տալ: Երկու նախագահներն ավելի լավ է ընթրեն, եթե իհարկե ընթրելու են, առանց փողկապների: Փողկապներն այժմ արժեք ունեն… Դե դուք հասկանում եք: Մեկ էլ տեսար Յուշչենկոյի հյուրը մի փողկապ էլ կերավ»,- ասել է ՌԴ վարչապետը: Իր հերթին, ինչպես գրում է «Ուկրաինսկայա պրավդան», Տիմոշենկոն ծիծաղել է եւ հավելել. «Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ, ես հաստատ առանց փողկապի էլ կարող եմ ընթրել»:
Հիշեցնենք, որ Հարավային Օսիայում պատերազմի ժամանակ 2008թ. օգոստոսին BBC-ն կադրեր հրապարակեց, որտեղ Սահակաշվիլին հեռախոսազրույցի ընթացքում ծամում էր իր փողկապը:

RF Prime Minister Vladimir Putin gives an advice to President of Ukraine Viktor Yushchenko to meet with Georgian President Mikael Saakashvili without a tie.
At the press conference following Putin’s talks with Ukraine’s PM Yulia Tymoshenko, Russian PM when asked by Russian journalist whether he is informed about Saakashvili’s visit to Ukraine said, “You deem I keep track of [Saakashvili’s] visits?” “I know what [Tymoshenko] and I were doing. The first deputy RF PM, and deputy ministers of industry, energy and transport were present in our delegation. We talked about cooperation in space, engineering industry, energy, and transport,” stated Putin.
“We have agreed on a number of crucial issues both for Russia and Ukraine,” he underlined. “I have no idea what our counterparts were doing, however, I deem the two presidents will always have topics for discussion, and a place to go.”
Then Putin said, “the two fighters must have been sharing reminiscences of the passed days, struggles and what they have wasted.” “[PM Tymoshenko] invited me at the dinner and we will talk about Chekhov there. What else could I advice? The two presidents [Saakashvili and Yushchenko] should dine without ties. Nowadays ties carry a price, one instant or the other…and…- you get me — Yushchenko’s guest may eat up event the tie,” Putin pointed out.
According to Ukrainskaya Pravda, Tymoshenko laughing added, “Vladimir Vladimirovich, by all means I can host the dinner without a tie.”