Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նախագիծ է մտցվել Բուլղարիայի խորհրդարան
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-ը Սիրիա կատարած եռօրյա այցի ընթացքում հանդիպել է Սիրիայի վարչապետ Մոհամեդ Նաջի էլ-Օտրիի հետ: Զրույցի ընթացքում արծարծվել են տարբեր ազգերի եւ մշակույթների միջեւ եղբայության, հանդուրժողականության եւ կապի սկզբունքներում կղերականության դերին առնչվող հարցեր:
Զրույցի ընթացքում Սիրիայի վարչապետը նշել է երկրի կառավարության քայլերը՝ տարածաշրջանի բազմակողմ զարգացման ուղղությամբ եւ խաղաղություն հաստատելու մեծ ցանկությունը:
Իր հերթին, Գարեգին 2-ը նշել է այն զգալի առաջընթացը, որ արձանագրվել է Սիրիայի կողմից՝ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ անվտանգության, կայունության եւ ազգային միասնության հարցերում:

Католикос всех армян Гарегин II во время своего трехдневного визита в Сирию встретился с премьер-министром страны Мохаммедом Наджи эль-Отри. Во время беседы были затронуты вопросы роли духовенства в принципах братства, терпимости и связи между различными нациями и культурами.
В ходе беседы сирийский премьер отметил шаги правительства страны по всестороннему развитию региона и большое желание установить в нем мир.
В свою очередь, Гарегин II отметил качественный прогресс, сделанный Сирией во многих сферах и, в том числе, в вопросах безопасности, стабильности и национального единства.