Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող նախագիծ է մտցվել Բուլղարիայի խորհրդարան
Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին 2-ը Սիրիա կատարած եռօրյա այցի ընթացքում հանդիպել է Սիրիայի վարչապետ Մոհամեդ Նաջի էլ-Օտրիի հետ: Զրույցի ընթացքում արծարծվել են տարբեր ազգերի եւ մշակույթների միջեւ եղբայության, հանդուրժողականության եւ կապի սկզբունքներում կղերականության դերին առնչվող հարցեր:
Զրույցի ընթացքում Սիրիայի վարչապետը նշել է երկրի կառավարության քայլերը՝ տարածաշրջանի բազմակողմ զարգացման ուղղությամբ եւ խաղաղություն հաստատելու մեծ ցանկությունը:
Իր հերթին, Գարեգին 2-ը նշել է այն զգալի առաջընթացը, որ արձանագրվել է Սիրիայի կողմից՝ տարբեր ոլորտներում, այդ թվում՝ անվտանգության, կայունության եւ ազգային միասնության հարցերում:

Catholicos of All Armenians Karekin II met with Syrian Prime Minister Muhammad Naji al-Otari during his three-day visit to the country. They discussed the clergy issues in the frames of community, tolerance and interaction between various nations and cultures.
In the course of the meeting Syrian Premier underlined the steps by Government towards comprehensive development of the region and ardor to peace establishment there.
Karekin II outlined the significant progress by Syria in numerous fields including security, stability and national unity. Prospects of cooperation between Armenia and Syria were also discussed.