«ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ կայանալիք հանդիպման նախաշեմին Իլհամ Ալիեւի կողմից արված ռազմատենչ հայտարարությունները Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձեր են, իսկ դա նաեւ նշանակում է, որ Ադրբեջանը ինչ-ինչ մտահոգություններ ունի. դրանք, թերեւս, կարող են պայմանավորված լինել հայ-թուրքական հարբերությունների կարգավորման հարցի հետ»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանը։
Նշելով, որ սա ադրբեջանական կողմի հերթական քայլերից մեկն է, նա ընդգծեց, որ երկու նախագահների հանդիպման կարիքն, անշուշտ, կա, եւ հենց դրա արդյունքում է, որ պետք է հայկական կողմը, հատկապես այս անգամ, արտահայտի իր կոշտ դիքորոշումը։ «Ես քանիցս ասել եմ, որ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը խեղված է եղել եւ երբեք չի նպաստել հարցի կարգավորմանը։ Առաջվա նման կողմերի դիրքորոշումներն անհամատեղելի են, եւ եթե ընդհանուր տրամաբանությունը չփոխվի, դժվար կլինի հասնել շոշափելի արդյունքների»,- ընդգծեց Ա. Մելիքյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ գործընթացն առավել բարդացնում են Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք անիրականանալի դրույթներ են պարունակում իրենց մեջ եւ հիմնախնդրի լուծման պոտենցիալ չունեն: Ա. Մելիքյանի ներկայացմամբ, «հարցը պետք է դնել իրատեսական հիմքերի վրա՝ հիմնախնդիրը քննարկելով ոչ թե պատերազմ սկսելու պահից, այլ ադրբեջանցիների կողմից հայերի էթնիկ զտումներ իրականացնելու պահից՝ առնվազն 88թ. փետրվարից»:
«Խորհրդային տարիներից սկսած՝ Ադրբեջանի քաղաքականության մեջ ոչինչ չի փոխվել. Ե'ւ այն տարիներին ե'ւ հիմա այդ երկիրը փորձում է Հայաստանի հետ ունեցած խնդիրները լուծել բռնի ուժով»,-եզրափակեց նա։

«Воинственные заявления Ильхама Алиева в преддверии предстоящей встречи с Сержем Саргсяном — всего лишь попытка оказать давление на Армению. А это означает, что Азербайджан чем-то озабочен. Это может быть обусловлено вопросом урегулирования армяно-турецких отношений», — в беседе с корреспондентом Новости Армении-NEWS.am подобную точку зрения выразил экс-министр иностранных дел НКР Арман Меликян.
Заявив, что это один из очередных шагов Азербайджана, Меликян, тем не менее, считает, что встреча необходима и армянская сторона особенно на этот раз должна выразить свою жесткую позицию. «Я неоднократно говорил, что логика переговорного процесса была искажена и никогда не способствовала урегулированию вопроса. Как и прежде, позиции сторон несовместимы. Если общая логика не изменится, трудно будет достичь ощутимых результатов», — сказал Меликян.
Также было отмечено, что процесс намного усложняют Мадридские принципы, содержащие неосуществимые положения и лишенные потенциала разрешения конфликта. По мнению Меликяна, «вопрос надо ставить на реальные основы, обсуждая проблему не с начала военных действий, а с периода этнических чисток армян – как минимум с февраля 88-го года».
«Еще с советских лет в азербайджанской политике ничего не изменилось: и в те годы, и сейчас эта страна пытается разрешить имеющиеся с Арменией проблемы грубой силой», — заключил Меликян.