«ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ կայանալիք հանդիպման նախաշեմին Իլհամ Ալիեւի կողմից արված ռազմատենչ հայտարարությունները Հայաստանի վրա ճնշում գործադրելու փորձեր են, իսկ դա նաեւ նշանակում է, որ Ադրբեջանը ինչ-ինչ մտահոգություններ ունի. դրանք, թերեւս, կարող են պայմանավորված լինել հայ-թուրքական հարբերությունների կարգավորման հարցի հետ»,- NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց ԼՂՀ նախկին ԱԳ նախարար Արման Մելիքյանը։
Նշելով, որ սա ադրբեջանական կողմի հերթական քայլերից մեկն է, նա ընդգծեց, որ երկու նախագահների հանդիպման կարիքն, անշուշտ, կա, եւ հենց դրա արդյունքում է, որ պետք է հայկական կողմը, հատկապես այս անգամ, արտահայտի իր կոշտ դիքորոշումը։ «Ես քանիցս ասել եմ, որ բանակցային գործընթացի տրամաբանությունը խեղված է եղել եւ երբեք չի նպաստել հարցի կարգավորմանը։ Առաջվա նման կողմերի դիրքորոշումներն անհամատեղելի են, եւ եթե ընդհանուր տրամաբանությունը չփոխվի, դժվար կլինի հասնել շոշափելի արդյունքների»,- ընդգծեց Ա. Մելիքյանը:
Նա նաեւ նշեց, որ գործընթացն առավել բարդացնում են Մադրիդյան սկզբունքները, որոնք անիրականանալի դրույթներ են պարունակում իրենց մեջ եւ հիմնախնդրի լուծման պոտենցիալ չունեն: Ա. Մելիքյանի ներկայացմամբ, «հարցը պետք է դնել իրատեսական հիմքերի վրա՝ հիմնախնդիրը քննարկելով ոչ թե պատերազմ սկսելու պահից, այլ ադրբեջանցիների կողմից հայերի էթնիկ զտումներ իրականացնելու պահից՝ առնվազն 88թ. փետրվարից»:
«Խորհրդային տարիներից սկսած՝ Ադրբեջանի քաղաքականության մեջ ոչինչ չի փոխվել. Ե'ւ այն տարիներին ե'ւ հիմա այդ երկիրը փորձում է Հայաստանի հետ ունեցած խնդիրները լուծել բռնի ուժով»,-եզրափակեց նա։

“Ilham Aliyev’s bellicose statements on the threshold of his meeting with Serzh Sargsyan are a mere attempt to exert pressure on Armenia. This means that Azerbaijan is concerned over something. It may be the Armenia-Turkey normalization process,” Armn Melikyan, the ex-foreign minister of the Nagorno-Karabakh Republic (NKR) told NEWS.am.
On the other hand, he believes that the meeting is a necessity, and the Armenian side must plainly state its hard line. “I have repeatedly stated that the negotiation process took an illogical course, which has never contributed to the settlement of the conflict. The parties’ positions remain incompatible. Any appreciable results are difficult to achieve unless the logic of the process changes,” Melikyan said.
He also pointed out that the Madrid principles are complicating the process, as they contain “unfeasible provisions and lack the potential for settling the conflict.” “A realistic view of the issue should be taken: the problem to be discussed must cover the period from the February 1988 ethnic cleansing, rather than from the military operations, up to now,” Melikyan said.
“Since Soviet times Azerbaijan has not changed its policy. Both then and now that country tries to resolve its problems with Armenia by force,” he said.