Հայաստանը հետաքրքրություն է ցուցաբերել Իրանից նավթամթերքներ ներմուծելու հարցում։ Այս մասին ասել է Նավթամթերքների իրացման իրանական ազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ջալիլ Սալարին։
Նա նշել է, թե Հայաստանի համար տնտեսապես արդարացված չէ նավթամթերքների ներմուծումը Վրաստանից, ուստի Հայաստանը սկսել է նավթամթերքներ ներմուծել Իրանից։
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ, Սալարին հայտնել է, որ Իրանի մասնավոր սեկտորը առաջին փուլում նավթամթերքներ կարտահանի դեպի Հայաստան ավտոճանապարհներով` հավելելով, թե նավթամթերքների արտահանումը այնուհետեւ կշարունակվի խողովակաշարերով։
Փետրվարին Իրանի եւ Հայաստանի էներգետիկայի նախարարները համաձայնագիր են ստորագրել, որի հիման վրա էլ Իրանը բենզին եւ նավթամթերքներ կարտահանի հարեւան երկիր։
Պայմանագրի համաձայն` Իրանը խողովակաշարով Հայաստան է առաքելու բենզին, դիզելային վառելիք, ինչպես նաեւ ավիացիայի համար նախատեսված վառելիք։

Armenia has shown an interest toward importing oil products from Iran, said Jalil Salari, the Managing Director of National Iranian Oil Products Distribution Company.
He noted that importing oil products from Georgia is not economically viable for Armenia, and therefore the latter has commenced importing such products from Iran.
Salari also informed that in the first phase Iran’s private sector will export oil products to Armenia via motorways, and, subsequently, this will continue via pipelines, RFE/RL informs.
The Iranian and Armenian energy ministries signed a respective agreement in February. And in line with this accord, Iran will export to Armenia gasoline, and diesel and aviation fuel.