Հայաստանի կառավարությունը կերկարացնի Հայկական ատոմակայանի 2-րդ էներգաբլոկի շահագործման ժամկետը: Հարցը ներառված է ՀՀ կառավարության ապրիլի 19-ի նիստի օրակարգում: Ըստ ատոմակայանի շահագործման լիցենզիայի պայմանների` 2-րդ էներգաբլոկը պետք է շահագործվեր մինչեւ 2016 թ. սեպտեմբերի 1-ը, սակայն, հաշվի առնելով ատոմակայանի նոր էներգաբլոկի շինարարության ձգձգումը, կառավարությունը որոշել է երկարաձգել գործող էներգաբլոկի «կյանքը»:
Ըստ կառավարության որոշման նախագծի` ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարարությանը կհանձնարարվի իրականացնել անհրաժեշտ միջոցառումներ` գործող էներգաբլոկի անվտանգությունը բարձրացնելու համար:

Министерство энергетики Армении проведет исследования по повышению безопасности 2-го (действующего) энергоблока Армянской АЭС.
Соответствующее поручение закреплено в проекте решения правительства, которое 19 апреля будет представлено на заседание кабинета министров. Лицензия эксплуатации энергоблока истекает 1 сентября 2016 г. Учитывая затяжку со строительством нового энергоблока, правительство решило продлить срок эксплуатации ныне действующего.
Напомним, во время последнего визита в Ереван в феврале глава российской госкорпорации «Росатом» Сергей Кириенко отметил, что подготовка фундамента для нового энергоблока АЭС может начаться уже в 2014 г., а сама станция – завершена не позже 2020 г. Решение правительства может быть направлено на закрытие образующегося лага сроком до 4 лет.