Բրյուսելում, ապրիլի 26-27-ին, տեղի է ունեցել Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացման եւ առանց թույլտվության բնակվող անձանց հետընդունման /ռեադմիսիայի/ շուրջ համաձայնագրերի բանակցությունների երկրորդ փուլը: Հայկական պատվիրակությունը գլխավորում էր ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Զոհրաբ Մնացականյանը:
ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից NEWS.am-ին հայտնում են, որ մուտքի վիզաների դյուրացման համաձայնագրով ՀՀ քաղաքացիների համար կնախատեսվեն Շենգենյան գոտու երկրներ մուտքի արտոնագրեր ստանալու դյուրացված ընթացակարգեր: Համաձայնագրով սահմանվում է, որ Հայաստանի գիտնականները, ուսանողները,  լրագրողները, գործարարները, սպորտի եւ արվեստի գործիչները եւ այլք վիզա կարող են ստանալ պարզեցված կարգով: Նախատեսվում է նաեւ նվազեցնել Շենգենի մուտքի արտոնագրերի գինը եւ դյուրացնել ընթացակարգերը:
Մուտքի արտոնագրերի դյուրացման համաձայնագրին զուգահեռ Հայաստանի եւ ԵՄ միջեւ բանակցվում է նաեւ հետընդունման մասին համաձայնագիր, որով կարգավորվելու են ԵՄ եւ Հայաստանի տարածքում առանց թույլտվության բնակվող անձանց վերադարձի եւ հետընդունման հարցերը:
Բանակցությունների ընթացքում երկուստեք գոհունակությամբ նշվել է, որ կողմերի միջեւ արդյունավետ աշխատանքի արդյունքում լավ առաջընթաց է գրանցվել փետրվարից մեկնարկած գործընթացում, ինչի հետեւանքով հնարավոր կլինի մոտ ապագայում ավարտին մոտեցնել բանակցությունները:

April 27, 2012 | 17:30 YEREVAN. – Brussels was the venue, on Thursday and Friday, for the second phase of the Armenia-EU negotiations for the agreements on relaxing visa requirements and on readmission.
Pursuant to the Agreement on Relaxing Visa Requirements, Armenia’s citizens (scientists, scholars, students, journalists, businessmen, athletes, men and women of the arts and letters, etc.) will undergo facilitated procedures for being issued visas for Schengen Agreement countries, MFA informed Armenian News-NEWS.am. Also, the Schengen visa fees are envisioned to be reduced.
The Agreement on Readmission, on the other hand, will regulate the matters concerning the return and readmission of those who are illegally residing in EU and in Armenia.
During the talks, the parties noted with delight that a good progress was recorded in this process which commenced in February, and therefore the negotiations could end in a foreseeable future.