Ազատության հրապարակում կես ժամ ուշացումով մեկնարկել է ընդդիմադիր Հայ ազգային կոնգրեսի հանրահավաքը: Ինչպես հայտնում է NEWS.am-ի թղթակիցը, հարթակում են գտնվում Հայաստանի առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը, ՀԺԿ նախագահ Ստեփան Դեմիրճյանը, «Հանրապետոթյուն» կուսակցության քաղխորհրդի նախագահ Արամ Սարգսյանը, ՀԱԿ-ին մաս կազմող մյուս ուժերի ներկայացուցիչները:
Միտինգը վարում է Հայոց համազգային շարժում կուսակցության վարչության նախագահ Արամ Մանուկյանը, ով հայտնել է, թե ապրիլի 10-ից մինչեւ մայիսի 1-ը ՀԱԿ ղեկավարությունը 40 հանրահավաք է անցկացրել հանրապետության մարզերում: «Այդ ժամանակաշրջանի երկրորդ կեսից մեզ համար ակնհայտ դարձավ մթնոլորտի փոփոխությունը, քանի որ ժողովուրդը զգաց, որ կարող է իր ձայնով որոշել իշխանության հարցը»,- ասել է Մանուկյանը` հավելելով, որ մայիսի 6-ը դառնալու է հայ ժողովրդի կոլեկտիվ կամքի արտահայտման օր:

На площади Свободы Еревана вечером 3 мая с получасовым опозданием начался итоговый предвыборный митинг оппозиционного Армянского национального конгресса, передает корреспондент Новости Армении-NEWS.am.
Митинг открыл председатель Правления Армянского общенационального движения Арам Манукян, который отметим, что в течение 20 дней с 10 апреля по 1 мая руководство АНК провело около 40 митингов в областях республики.
«Со второй половины этого периода для нас стало очевидным изменение атмосферы, поскольку народ снова почувствовал, что может решить своим голосом вопрос власти»,-сказал Манукян, добавив, что 6 мая станет днем проявления коллективной воли армянского народа. Отметим, что 6 мая в Армении пройдут парламентские выборы.