Մայիսի 4-ին, Հանրապետության հրապարակում փուչիկների պայթյունից տուժածներից բոլոր կարիք ունեցողներին անհրաժեշտ հոգեբանական օժանդակություն է ցուցաբերվել, որոնց թիվը մայիսի 7-ի դրությամբ կազմել է 124: Նշենք, որ օգնությունը ցուցաբերվել է Առողջապահության նախարարության եւ Հայկական հոգեբուժական ասոցիացիայի համատեղ աշխատանքի արդյունքում:
Նրանց օժանդակություն է ցուցաբերվել հետեւյալ հաստատություններում.
Հոգեբուժական բժշկական կենտրոն
ԵՊԲՀ հոգեբուժության եւ բժշկական հոգեբանության ամբիոններ
Սթրես կենտրոն
«Ինթրա» հոգեկան առողջության կենտրոն
«Այգ» հոգեբանական աջակցության կենտրոն:
Հոգեբանական օգնությունն ընդգրկված չէ պետական պատվերի շրջանակներում, սակայն տուժածներին այն ցուցաբերվում է անվճար:
«Ինթրա» կենտրոնի կողմից պատրաստակամություն է հայտնվել ստացիոնարից դուրս գրվելուց հետո էլ մայիսի 4-ի միջադեպից տուժածներին անվճար հոգեբանական խորհրդատվություն ապահովելու հարցում:
Ավելի վաղ NEWS.am-ը հայտնել էր, որ մայիսի 4-ին Հանրապետական կուսակցության հանրահավաքի ժամանակ ողբերգական իրադարձություն է տեղի ունեցել: Պայթել եւ բռնկվել են հարյուրավոր փուչիկներ, որոնք գազով են լցված եղել: Հրդեհված փուչիկների հալված ռետինը լցվել է հանրահավաքի մասնակիցների վրա: Հիմնականում տուժել են բեմի մոտակայքում կանգնած հանրահավաքի մասնակիցները: Ընդհանուր առմամբ տուժել է 154 մարդ:
Ավելի վաղ ԱԻՆ Փրկարարական ծառայության ղեկավարի տեղակալ Նիկոլայ Գրիգորյանը «ՌԻԱ նովոստի» գործակալությունը հայտնել էր, որ փուչիկները լցված են եղել հելիում գազով, իսկ բռնկման պատճառ կարող էր հանդիսանալ այրվող ծխախոտը:
Նշենք, սակայն, որ հելիումն իներտ գազ է, որը չի այրվում, տոքսիկ չէ, անգույն է, անհոտ եւ անհամ: Հելիումի ատոմները ոչ միայն ռեակցիայի մեջ չեն մտնում այլ քիմիական տարրերի հետ, այլեւ չեն միանում իրար հետ:

YEREVAN. – Necessary psychological help is provided to those citizens—who suffered as a result of the explosion at Armenian capital Yerevan’s Republic Square on May 4—who needed this assistance. And the number of such people was 124 as of Monday.
The assistance was rendered by the joint efforts of the Health Ministry and the Armenian Psychiatric Association.
Even though the costs for this psychological help are not covered by state, it is provided to the people free of charge.
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, a tragedy occurred during the Republican Party of Armenia’s rally and concert held at capital Yerevan’s Republic Square on May 4. Hundreds of balloons filled with gas exploded and started to burn. Subsequently, the balloons’ melted rubber fell on the event participants. Those near the stage were affected the most, and a total of 154 people were injured
And in an interview with RIA Novosti News Agency of Russia, Ministry of Emergency Situations’ Rescue Service Deputy Chief Nikolay Grigoryan had informed that the balloons were filed with helium gas and the fire could have been caused by a burning cigarette.