ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնը գնում է Հրավային Կովկաս, քանի որ նա անընդհատ ինչ-որ տեղ գնում է: NEWS.am թղթակցի ԱՄՆ պետքարտուղարի հունիսի 4-ից 7-ը տարածաշրջանային այցի նպատակների մասին հարցին այս կերպ պատասխանեց Քաղաքական եւ ռազմական վերլուծության ռուսական ինստիտուտի տնօրենի տեղակալ Ալեքսանդր Խրամչիխինը առաջիկա: Նրա խոսքով՝ դա կարող է կապված լինել իրանական խնդրի հետ, ինչպես նաեւ Աֆղանստանից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման հետ:
«Վաշինգտոնը, հավանաբար, ձգտում է համաձայնեցնել զորքերի դուրսբերման առավելագույն երթուղիներ`Ռուսաստանից ու Պակիստանից առանձնապես կախված չլինելու համար: Բացի այդ, օրակարգի հիմնական թեմաներից մեկը, ամենայն հավանականությամբ, կդառնա իրանական հարցը»,- նկատեց փորձագետը`ընդգծելով, որ Թեհրանի բանակցությունները Բաղդադում «վեցնյակի» հետ փաստորեն ձախողվել են, ինչն Իրանի դեմ ռազմական գործողությունների սկիզբն ավելի հավանական է դարձնում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե ինչպիսի՞ դեր կտրվի ղարաբաղյան հարցի կարգավորմանը, Ալեքսանդր Խրամչիխինն ասաց հետեւյալը. «Այն կարող է արծարծվել, սակայն չեմ կարծում, որ կմտնի հիմնական թեմաների ցուցակ:Դրա համար անհրաժեշտ է առանձին քննարկում»:

Госсекретарь США Хиллари Клинтон едет на Южный Кавказ, потому что весь мир находится в сфере жизненных интересов Соединенных Штатов. Она все время куда-то ездит. Такое мнение в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am выразил заместитель директора российского Института политического и военного анализа Александр Храмчихин, комментируя предстоящий региональный визит госсекретаря США Хиллари Клинтон на Южный Кавказ с 4 по 7 июня. По его словам, непосредственно это может быть связано с иранской проблемой, а также выводом американских войск из Афганистана.
«Вашингтон, видимо, стремится согласовать максимум маршрутов вывода войск, чтобы не особо зависеть от России и Пакистана. Кроме того, одной из основных тем повестки, по всей вероятности, станет иранский вопрос», - заметил эксперт, подчеркнув, что переговоры Тегерана с «шестеркой» в Багдаде, фактически, провалились, что делает начало военных действий в отношении Ирана еще более вероятным.
Отвечая на вопрос о том, какая роль будет отведена урегулированию карабахского конфликта, Александр Храмчихин сказал следующее: «Он может быть затронут, но не думаю, что войдет в список основных тем. Для этого нужно отдельное обсуждение».