«Օրինաց երկիր» կուսակցության փոխնախագահ Հեղինե Բիշարյանի համար մայիսի 28-ը` Հանրապետությանօրը, բազմաթիվ խորհուրդներ ունի: Այս մասին, այսօր` մայիսի 28-ին, Սարդարապատի հուշահամալիր այցելության ժամանակ NEWS.am-ի թղթակից հետ զրույցում ասաց Հեղինե Բիշարյանը:
«Մենք մեր անկախության համար պայքարել ենք, պայքարել ենք մեր տարածքների ազատագրման համար, պայքարել ենք Հայաստանի անկախության հռչակման համար, պայքարել ենք միավորված Հայաստան ունենալու համար»,- նշեց նա:
ՕԵԿ փոխնախագահի կարծիքով` մայիսը շատ խորհրդավոր է, «բոլոր այն հաղթանակները, որ հայ ժողովուրդը ունեցել է մայիսին, կարծես թե  ամփոփվում են այսօրվա մեջ»:
Նա շնորհավորեց հայ ժողովրդին` մայիսի 28-ի օրվա կապակցությամբ, եւ նշեց, որ մեր ժողովուրդն ամուր եւ ազատ կամք ունի եւ վճռական է ցանկացած խնդիրների լուծման համար պայքարել` հանուն հայրենիքի ազատագրման եւ անկախացման:
Նշենք, որ այսօր Հայաստանը նշում է Հանրապետության օրը: 1918թ. մայիսին  հայկական կանոնավոր ուժերը եւ կամավորները կարողացան կյանքի ու մահու համար մղվող պայքարում փայլուն հաղթանակ տանել թվաքանակով անհամեմատ ավելի շատ թուրքական ուժերի նկատմամբ` թույլ չտալով նրանց ներխուժումը Երեւան:
Հաղթանակը հայ ժողովրդին թույլ տվեց վերականգնել դարեր առաջ կորցրած պետականությունը: Ուղիղ 94 տարի առաջ Թիֆլիսում Հայ ազգային  խորհուրդը հռչակեց Հայաստանի անկախությունն ու Հայաստանի Առաջին Հանրապետության ստեղծումը: «Անդրկովկասի քաղաքական ամբողջականության անկումով եւ Վրաստանի ու Ադրբեջանի կողմից անկախության հռչակմամբ պայմանվորված` Հայկական ազգային խորհուրդն իրեն հայտարարում է հայկական գավառների գերագույն եւ միակ իշխանություն»,-հենց այդ ձեւակերպումն է տեղ գտել Հայաստանի անկախության հռչակագրում:
Անգնահատելի է Հայաստանի Առաջին հանրապետության դերը պետական կառավարման մարմինների ստեղծման գործում:
Ավանդաբար մայիսի 28-ին հիմնական միջոցառումներն անցկացվում են Սարդարապատում, որը հավերժացնում է հայ ժողովրդի հերոս զավակաների հիշատակը, որոնք 1918թ-ին կանգնեցրին թուրքերի ներխուժումը երկիր:

Armenian people’s May victories are encapsulated on this day – politician (VIDEO)
SARDARAPAT. – May 28, that is, Armenia’s Republic Day, has numerous meanings for Orinats Yerkir (Rule of Law) Party Vice Chairwoman Heghine Bisharyan, the latter herself told Armenian News-NEWS.am on Monday while visiting the Sardarapat Memorial.
“We fought for our independence; we fought for the liberation of our territories; we fought for the declaration of Armenia’s independence; we fought to have a united Armenia,” she noted.
In Bisharyan’s view, May is a very meaningful month for the Armenian people.
“All the victories, which the Armenian people have achieved in May, seem to be encapsulated on this day,” she noted.
Also, Heghine Bisharyan congratulated the Armenians in connection with Republic Day, and added that the Armenian people possess a strong and free will, and are determined to fight for the liberation and independence of the Motherland.
To note, Armenia celebrates Monday the Republic Day.
The Armenian regular military forces and volunteers defeated the Turkish troops, in May 1918, and thus prevented the latter’s invasion of Armenia’s capital city Yerevan.
It was 94 years ago on this day that the Armenian National Council declared, in Tbilisi, Armenia’s independence and the creation of the First Republic of Armenia.
The First Republic of Armenia has played an invaluable role in the formation of the state governance bodies.
The May 28 celebrations in Armenia are traditionally held at the Sardarapat Memorial, which eternalizes the memory of the Armenian heroes who prevented a Turkish invasion of Armenia in 1918.