Ադրբեջանական դիվերսիան այդ երկրի քարոզչական աշխատանքի մի մասն է. նրանց հիմնական նպատակը Հայաստանի բնակչության շրջանում տագնապ առաջացնելու ձգտումն է, պատերազմ սկսելու պատրաստակամության տպավորություն ստեղծելը:
Այդ մասին, այսօր` հունիսի 8-ին, հայտարարել է Արցախյան պատերազմի հերոս Արկադի Տեր-Թադեւոսյանը (Կոմանդոս):
Իրականում, Տեր-Թադեւոսյանի կարծիքով, Ադրբեջանը պատրաստ չէ պատերազմի, ինչի մասին վկայում են ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին գործոնները, եւ, բացի դրանից, ռազմական գործողություններ սկսելու համար միայն Բաքվի ցանկությունը քիչ է. «Ներկա պահին պատերազմներ վարելու նոր մարտավարություն է ներմուծվել, որի համաձայն հարվածներն առաջին հերթին հասցվում են կարեւոր ենթակառույցներին: Ադրբեջանի պարագայում դա կարող է լինել նավթատարը, որով հոսում է բրիտանական նավթը: Այս պարագայում ռազմական գործողությունների վերսկսումը կբախվի նավթով հետաքրքրված ուժերի շահերին»:
Ըստ Կոմանդոսի` եւս մեկ գործոն է Ադրբեջանի ներքին իրավիճակը, ավելի ճիշտ`մեծ քանակությամբ ազգային փոքրամասնությունների առկայությունը: «Ադրբեջանում 12 էթնոսներ են բնակվում, եւ նրանց հետ հարաբերություններն այնքան էլ անամպ չեն, քանի որ նրանց ազգային գիտակցությունն աստիճանաբար արթնանում է: Ադրբեջանի իշխանությունները փորձում են միավորել հանրությանը` ի դեմս հայերի ընդհանուր թշնամու կերպար ստեղծելով», - ասել է նա` նշելով, որ նման փորձերն անհաջող են, քանի որ դեռեւս թարմ է ռազմական գործողությունների մասին հիշողությունը:
Տեր-Թադեւոսյանն ընդգծել է, որ, ըստ միջազգային փորձագետների գնահատման, չնայելով ռազմականացման մակարդակին,  Ադրբեջանը դեռեւս պատրաստ չէ պատերազմի: «Սպառազինումը կարեւոր գործոն է, սակայն միակը չէ բանակի մարտունակության գնահատման համար: Ավելին,  չպետք է մոռանալ, որ Ադրբեջանը սպառազինվում է նրա համար, որպեսզի զավթի Ղարաբաղը: Սակայն նրանք, ովքեր սպառազինում են Ադրբեջանին, նպատակաուղղված են ոչ թե Ղարաբաղի դեմ, այլ Իրանի», - կարծում է նա` ընդգծելով մարդկային գործոնի կարեւորությունը:
Ի պատասխան այն հարցի, թե ի՞նչ սցենարով կարող են զարգանալ իրադարձությունները, եթե պատերազմն իրականություն դառնա, Կոմանդոսը պատասխանել է, որ Հայաստանի զինուժի եւ ԼՂՀ-ի պաշտպանության բանակի պատրաստությունը բարձր է:
Սակայն առաջին փուլում հնարավոր են որոշակի կորուստներ, որոնք կվերականգնվեն: Կոմանդոսը վստահ է, որ հայկական կողմն առաջընթաց ունի, որպեսզի պայքարի իր դիրքորոշումների համար եւ նույնիսկ առաջ շարժվի: Խոսելով ՀԱՊԿ-ի ներգրավման մասին` Տեր-Թադեւոսյանը նշել է, որ այդ կառույցն իրականում միայն ձեւավորվում է: «ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան հայտարարել է, որ այդ կազմակերպությունն անհրաժեշտության դեպքում կաջակցի Հայաստանին: Որպես զինվորական` ես, հնարավոր է, եւ հավատամ դրան: Սակայն որպես փորձառու մարդ` ես դժվարությամբ կարող եմ պատկերացնել, որ, օրինակ, Ղազախստանը պատերազմի Ադրբեջանի դեմ», - ամփոփել է նա:

Азербайджанские диверсии – часть работы агитпропа этой страны. Их основная цель – стремление посеять панику среди населения Армении, создать видимость готовности начать войну. Об этом  пресс-конференции 8 июня заявил герой карабахской войны Аркадий Тер-Тадевосян (Командос).
В реальности же, по мнению Тер-Тадевосяна, Азербайджан не готов к войне, о чем свидетельствуют как внешние, так и внутренние факторы, и для начала военных действий одного желания Баку мало: «В настоящее время принята новая стратегия ведения войн, согласно которой удары, в первую очередь, наносятся по важным инфраструктурам. В случае с Азербайджаном это может быть нефтепровод, по которому течет британская нефть. В этой связи возможность возобновления военных действий будет пресекаться заинтересованными в нефти силами».
Еще одним фактором, на взгляд Командоса,  является внутренняя ситуация в Азербайджане, а точнее наличие большого количества нацменьшинств. «В Азербайджане проживают 12 этносов и взаимоотношения с ними не так безоблачны, поскольку их национальное самосознание начинает пробуждаться. Азербайджанские власти пытаются объединить общественность, формируя в лице армян образ общего врага», - сказал он, отметив, что  подобные попытки неудачны, поскольку все еще свежа память о военных действиях.
Тер-Тадевосян подчеркнул, что по оценкам международных экспертов, невзирая на уровень милитаризации, Азербайджан все еще не готов к войне. «Вооружения – важный фактор, но отнюдь не единственный для оценки боеспособности армии. Более того, не следует забывать, что, безусловно, Азербайджан вооружается для того, чтобы захватить Карабах. Но те, кто вооружают Азербайджан, нацелены не на Карабах, а на Иран», - считает он,  подчеркивая важность человеческого фактора.
В ответ на вопрос, по какому сценарию могут развиваться события, если война, тем не менее, станет реальностью, Командос отметил, что готовность ВС Армении и Армии обороны НКР высокая. И все же на первом этапе возможны определенные потери, которые будут восстановлены. Командос уверен, что у армянской стороны есть потенциал для того, чтобы отстоять свои позиции и даже прорваться вперед. Касаясь возможности привлечения ОДКБ, Тер-Тадевосян заметил, что эта структура реально только формируется.  «Генсек ОДКБ Николай Бордюжа заявил, что эта организация в случае необходимости окажет помощь Армении. Как военный, я, может, в это и могу поверить. Но как человек с опытом, я с трудом могу представить, чтобы, к примеру, Казахстан воевал против Азербайджана», - заключил он.