Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Լոս-Կաբոսում Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ ընդունված հայտարարության կապակցությամբ հանդես է եկել հայտարարությամբ:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների՝ Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների եւ Ֆրանսիայի նախագահների  ջանքերն ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմանը:
Լոս-Կաբոսում նախագահներ Վլադիմի Պուտինի, Բարաք Օբամայի եւ Ֆրանսուա Օլանդի կողմից ընդունված հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ եռանախագահ երկների ղեկավարների արդեն չորրորդ հայտարարությունն է, որը կարող է խթան հանդիսանալ բանակցային գործընթացի համար:
Հայաստանն եռանախագահ երկրների հետ միասնական եւ վճռական է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը հասնելու առումով:
Ինչպես եւ Ռուսաստանը, Միացյալ Նահանգները եւ Ֆրանսիան, մենք եւս ափսոսում ենք, որ չնայած Դովիլում 2011 թ. մայիսի 26-ի հայտարարության կոչին՝ Ադրբեջանի ապակառուցողական, մաքսիմալիստական դիրքորոշման պատճառով չհաջողվեց առաջընթաց արձանագրել հունիսի 24-ին Կազանում կայացած գագաթաժողովին:
Հայաստանը հավատարիմ մնալով ձեռք բերված պայմանավորվածություններին, որոնք արտացոլված են Ռուսաստանի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների ս.թ. հունվարի 23-ի Սոչիում ընդունված հայտարարության մեջ, շարունակելու է ջանքերը ուղղված հակամարտության կարգավորման Հիմնարար սկզբունքերի համաձայնեցմանը:
Մենք բազմիցս, ինչպես որ եռանախագահ երկրները, կոչ ենք արել հարգել 1994 թ.մայիսին ձեռք բերված հրադադարի համաձայնությունը եւ զերծ մնալ ռազմատենչ, լարվածությունը սրող թշնամական հռետորաբանությունից: Ադրբեջանը, ի տարբերություն Հայաստանի, մերժել է եւ շարունակում է մերժել համանախագահ երկրների կողմից հրադարարի ռեժիմի ամրապնդմանն ուղղված առաջարկները՝ շփման գծից դիպուկահարների դուրս բերման,  հրադադարի խախտումների, միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման վերաբերյալ: Վերջին անգամ Ադրբեջանի կողմից դա արվեց մեկ շաբաթ առաջ ԵԱՀԿ գործող նախագահի Բաքու այցելության ժամանակ: Ադրբեջանը ոչ միայն մերժում է այդ առաջարկները, այլեւ կոպտորեն խախտում է հրադադարը եւ շարունակաբար սադրանքներ կազմակերպում:
Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, բազմիցս հայտարարել է, որ պատրաստ է շարունակել բանակցությունները լ՛Ակվիլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում եւ, կարող եմ ավելացնել նաեւ, Լոս Կաբոսում համանախագահ երկրների ղեկավարների ընդունած հայտարարությունների հիման վրա՝ հասնելու հիմնախնդրի կարգավորմանը»:

Armenian MFA’s response to Los Cabos statement on Karabakh
YEREVAN.- Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian issued remarks commenting on the statement released by the leaders of the OSCE Minsk Group co-chairing states on Nagorno-Karabakh.
In his statement Nalbandian said Armenia appreciates the efforts of the heads of the OSCE Minsk Group co-chairing states – the presidents of Russia, the United States and France - aimed at resolving the Karabakh conflict.
The statement on the Karabakh conflict, adopted in Los Cabos by Presidents Vladimir Putin, Barack Obama and Francois Hollande, is the fourth statement of the heads of the three co-chairing states which can provide an impetus for the negotiations,” he said adding Armenia is determined to achieve resolution of the Karabakh conflict only through peace talks.
“Just as Russia, the United States and France, we also regret that despite the calls contained in the statement adopted on May 26, 2011 in Deauville, the progress was not reached at the Kazan summit due to non-constructive, maximalist position of Azerbaijan.
Armenia, remaining committed to the arrangements which are reflected in the statement issued by the Presidents of Russia, Armenia and Azerbaijan on January 23, 2012 in Sochi, will continue the efforts aimed at finalizing the basic principles for the settlement,” Nalbandian said.
Armenian FM also reiterated calls to respect the ceasefire agreement reached in May 1994 and avoid hostile rhetoric.
He added that Azerbaijan, unlike Armenia, continues to reject co-chairs’ proposal on withdrawal of snipers from the contact line, creation of mechanisms to hold investigation into ceasefire violations and incidents.
“For the last time it was done a week ago during a visit of the OSCE Chairperson-in-Office to Baku. Azerbaijan not only rejects these proposals, but also violates the ceasefire regime, constantly organizing provocations.
Armenia, unlike Azerbaijan, repeatedly stated its readiness to continue negotiations on the basis of the statements issued by the heads of the co-chairing states in L’Aquila, Muskoka, Deauville, and I might add, in Los Cabos, in order to achieve settlement of the conflict,” he concluded.