Թմրամիջոցերը Հայաստան են մտնում հիմնականում Իրանից, Թուրքիայից, Ֆրանսիայից եւ Ռուսաստանից: Այդ մասին, այսօր` հունիսի 26-ին, մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության երկրորդ վարչության  պետ Սերոբ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` Իրանից ներկրում են ափիոն եւ հերոին, Ֆրանսիայից եւ Ռուսաստանից` ամֆետամին եւ մեթադոկսիլ:
Իր հերթին «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարում» ծրագրի ղեկավար Գրիգոր Մալենցյանը նշել է, որ ափիոնային թմրանյութերն աճեցվում են Աֆղանստանում եւ Մյանմարում եւ տարածվում են ծովային ճանապարհով, իսկ սինթետիկ թմրամիջոցներն արտադրվում են աշխարհի ցանկացած երկրում, անգամ Հայաստանում:
Սերոբ Հարությունյանի խոսքով` մի քանի տարի առաջ Հայաստանում հայտնաբերվել էր սինթետիկ թմրամիջոցների ստվերային արտադրությամբ զբաղվող խումբ:
«Ամեն ինչ կազմակերպվում էր քիմիական արտադրության հիմքով, որը երկրում լավ զարգացած էր դեռ խորհրդային տարիներից: Գաղտնի լաբորատորիայից առգրավվել էր 60 կգ պատրաստի ամֆիտամին»:
Ինչ վերաբերում է կանեփի կիրառմանը, ապա, ինչպես նշել է Հարությունյանը, եթե 2003թ. այդ թմրատեսակն օգտագործող 477 մարդ էր գտնվել, ապա 2011թ. նրանց թիվը հասել է 679-ի, ինչից երեւում է, որ տվյալ թմրամիջոցը դիրքերը չի զիջում:
Հիշեցնենք, հունիսի 26-ին նշվում է թմրանյութերի օգտագործման եւ ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի միջազգային օրը:

Narcotics are brought to Armenia from Iran, Turkey, France and Russia – police
YEREVAN.- Narcotics are brought to Armenia mainly from Iran, Turkey, France and Russia, police representatives told reporters on Tuesday.
Serob Harutunyan, head of department on fight against organized crime at Armenia’s police, said opium is brought from Iran, heroine - from Iran and Turkey, while amphetamine and metadoxil - from Russia and France.
In his turn Grigor Malentsyan, head of the South Caucasus Borders Complex Management Program, said opium dugs are grown in Afghanistan and Myanmar and are transported by sea, while synthetic drugs are manufactured in any country, even in Armenia.
Harutunyan said a group engaged in producing synthetic drugs was discovered in Armenia several years ago.
“Police found sixty kilos of amphetamine,” he said adding that the number of those using cannabis increased as well, reaching 697 last year.