Թմրամիջոցերը Հայաստան են մտնում հիմնականում Իրանից, Թուրքիայից, Ֆրանսիայից եւ Ռուսաստանից: Այդ մասին, այսօր` հունիսի 26-ին, մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության երկրորդ վարչության  պետ Սերոբ Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` Իրանից ներկրում են ափիոն եւ հերոին, Ֆրանսիայից եւ Ռուսաստանից` ամֆետամին եւ մեթադոկսիլ:
Իր հերթին «Հարավային Կովկասի սահմանների համալիր կառավարում» ծրագրի ղեկավար Գրիգոր Մալենցյանը նշել է, որ ափիոնային թմրանյութերն աճեցվում են Աֆղանստանում եւ Մյանմարում եւ տարածվում են ծովային ճանապարհով, իսկ սինթետիկ թմրամիջոցներն արտադրվում են աշխարհի ցանկացած երկրում, անգամ Հայաստանում:
Սերոբ Հարությունյանի խոսքով` մի քանի տարի առաջ Հայաստանում հայտնաբերվել էր սինթետիկ թմրամիջոցների ստվերային արտադրությամբ զբաղվող խումբ:
«Ամեն ինչ կազմակերպվում էր քիմիական արտադրության հիմքով, որը երկրում լավ զարգացած էր դեռ խորհրդային տարիներից: Գաղտնի լաբորատորիայից առգրավվել էր 60 կգ պատրաստի ամֆիտամին»:
Ինչ վերաբերում է կանեփի կիրառմանը, ապա, ինչպես նշել է Հարությունյանը, եթե 2003թ. այդ թմրատեսակն օգտագործող 477 մարդ էր գտնվել, ապա 2011թ. նրանց թիվը հասել է 679-ի, ինչից երեւում է, որ տվյալ թմրամիջոցը դիրքերը չի զիջում:
Հիշեցնենք, հունիսի 26-ին նշվում է թմրանյութերի օգտագործման եւ ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի միջազգային օրը:

Наркотические средства в Армению попадают в основном из Ирана, Турции, Франции и Российской Федерации. Об этом на пресс-конференции 26 июня заявил начальник второго управления Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Армении Сероб Арутюнян.
По его словам, из Ирана ввозятся опиум и героин, из Турции - героин, из Франции и России – амфетамин и метадоксил.
В свою очередь, руководитель программы «Комплексное управление границами на Южном Кавказе» Григор Маленцян отметил, что опиумные наркотики выращиваются в Афганистане и Мьянме и распространяются морским путем, а синтетические наркотики производятся в любой стране мира, и даже в Армении.
По словам Сероба Арутюняна, несколько лет назад в Армении была обнаружена группа людей, занимающихся подпольным производством синтетических наркотических средств: «Все было организовано на основе химического производства, хорошо развитого в стране еще с советских времен. Из подпольной лаборатории было изъято 60 кг готового амфитамина».
Что касается применения каннабиса, то, как отметил Арутюнян, если в 2003 году было обнаружено 477 человек, использующих это наркотическое средство, то в 2011 году их число дошло до 697, из чего следует, что данное наркотическое средство не уступает свои позиции.
Отметим, что 26 июня отмечается Международный день борьбы с употреблением наркотиков и их незаконным оборотом.