Իրավիճակը ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ շարունակում է մարտահրավեր լինել ինչպես տարածաշրջանի, այնպես էլ Եվրոպայի համար: Այդ մասին այսօր` հունիսի 26-ին, Ավստրիայի նախագահի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում ասաց Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
«Մենք չենք տեսնում ղարաբաղյան հակամարտության լուծման այլընտրանք, բացի խաղաղ կարգավորումից` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում»,- ընգծել է Հայաստանի նախագահը, հավելելով, որ, ցավոք, Ադրբեջանի քաղաքականությունը, վերջին շրջանում ռազմատենչ հայտարարությունները եւ անհիմն ինքնավստահությունը լարվածություն են ստեղծում ինչպես Լեռնային Ղարաբաղի ու Ադրբեջանի ԶՈՒ շփման գծում, այնպես էլ հայ- ադրբեջանական սահմանին: Եվ պատահական չէ, որ վերջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում սադրանքների արդյունքում զոհվել են երիտասարդներ, իսկ իրավիճակը լարվել է»,- ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Նա հիշեցրել է, որ մի քանի օր առաջ մեքսիկական Լոս- Կաբոս քաղաքում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների նախագահները կոչ են արել կողմերին պահպանել հրադադարի ռեժիմը, ընդգծելով, որ հակամարտությունը պետք է լուծվի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքների հիման վրա` ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառում, ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունք եւ տարածքային ամբողջականության սկզբունք:
«Մենք պատրաստ ենք առաջ ընթանալ այդ սկզբունքների հիման վրա, եւ որքան շուտ կարգավորվի հարցը, այնքան մենք ավելի ուրախ կլինենք: Հարցի շուտափույթ լուծումը բխում է Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդների շահերից: Որոնք են խոչընդոտող պատճառները: Կարծում եմ, որ վերջին ամիսներին միջազգային հանրությունը կարողացել է դրանում համոզվել»,- նշել է նախագահը, հավելելով, որ դա Ադրբեջանի որդեգրած մաքսիմալիստական քաղաքականությունն է:
«Խոսքով համաձայնելով այդ երեք սկզբունքներին, իրականում Ադրբեջանն ընդունում է դրանցից միայն մեկը` տարածքային ամբողջականության սկզբունքը, բացառելով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը եւ հակամարտությունների խաղաղ լուծումը»,- նշել է Սերժ Սարգսյանը, հավելելով, որ երբ կողմերն իրականում կարողանան ընդունել այդ բոլոր սկզբունքները, այդ ժամանակ էլ հակամարտությունը կկարգավորվի:

June 26, 2012 | 13:57 YEREVAN.- The situation over Nagorno-Karabakh remains a challenge for the region and Europe’s security, said President Serzh Sargsyan.
“We do not see an alternative to peaceful resolution of the Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group,” he said during a joint press conference with his Austrian counterpart Heinz Fischer.
He said Azerbaijan’s policy, militant rhetoric and ungrounded self-confidence, brings about tension at the line of contact between the armed forces of Karabakh and Azerbaijan as well as on Armenian-Azerbaijani border. Young people were killed in the incidents and the situation has become tense, Sargsyan added.
President recalled the recent statement made by the OSCE Co-Chairing states in Los Cabos urging the sides to maintain ceasefire. The mediators also stressed that the Karabakh conflict must be solved based on the Helsniki principles – non-use of force or threat of force, nations’ right to self-determination and territorial integrity.
“We are ready to move forward on the background of these principles. Speediest resolution is in the interests of Armenia and Nagorno-Karabakh. Which are the obstacles? I think during the recent few months the world community could learn about it,” he said pointing at Azerbaijan’s maximalist position.
Despite the voiced statements, Azerbaijan in fact supports only the principle of territorial integrity excluding the principle of nations’ right to self-determination and peaceful resolution of the conflict. The President believes as soon as the sides are able to accept the principles in reality, the conflict will be resolved.