Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը լրջորեն հուզում է Հայաստանի բնակչությանը, այդ թվում` Հայ ազգային կոնգրեսի ընտրազանգվածին: Հենց հաշվի առնելով այդ հանգամանքը` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նախօրեին արծարծեց ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով հունիսի 26-ին ՀԱԿ հանրահավաքում հնչած հայտարարությունները:
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ավանդաբար անդրադարձել է այդ հարցին` իմանալով, որ իր եւ իր թիմի համար ղարաբաղյան խնդիրը քաղաքական կարիերայի մաս է»,- հավելել է Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, ըստ Մինասյանի, փոխադարձ ռեւերանսները ՀԱԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի միջեւ նորություն չեն: «Ակնհայտ է, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հատուկ է դրա վրա ուշադրություն սեւեռել, քանի որ եթե հաջողվի նպաստել, որ ԲՀԿ-ն անջատվի եւ ընդդիմություն դառնա, բխում է ՀԱԿ-ի խնդիրներից»: Այդ դեպքում, ըստ քաղաքագետի, խորհրդարանում իրական ընդդիմություն կձեւավորվի, որը 30-ից 40 տոկոս մանդատներ կունենա: Այդ ժամանակ էլ հնարավոր կլինի խոսել համակարգված ընդդիմության մասին, նաեւ ախագահական ընտրությունների նախաշեմին:
Հարցին, թե հնարավոր է, որ ԲՀԿ-ն ՀԱԿ-ին դուրս մղի ընդդիմադիր քաղաքական դաշտից, Մինասյանը նկատել է, թե դա արդեն տեղի է ունեցել: Սակայն ԲՀԿ-ն չի կարող ՀԱԿ-ին դուրս մղել գաղափարական դաշտից` շնորհիվ նրա ընտրազանգվածի առանձնահատկության. «ՀԱԿ-ի ներկայիս ընտրազանգվածը Կոնգրեսի այն գաղափարական կողմնակիցներն են, որոնց որեւէ հանգամանքում հնարավոր չէ հիասթափեցնել: Հիասթափված ընտրազանգվածը վաղուց հեռացել է այդ քաղաքական ուժից»:

Урегулирование карабахского конфликта сильно волнует население Армении, в том числе и электорат Армянского национального конгресса. Именно с учетом этого обстоятельства, Левон Тер-Петросян затронул накануне тему урегулирования карабахской проблемы. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил политолог, заместитель директора Института Кавказа Сергей Минасян, комментируя заявления, прозвучавшие на митинге Армянского национального конгресса 26 июня.
«Левон Тер-Петросян традиционно коснулся этого вопроса, зная, что для него и его команды карабахская проблема является частью политической карьеры», - добавил Минасян.
Что касается партии «Процветающая Армения», то, по словам Минасяна, взаимные реверансы между АНК и «ПА» не новость: «Очевидно, что Левон Тер-Петросян специально акцентировал на этом внимание, потому что, если удастся способствовать тому, чтобы оторвать «Процветающую Армению» и сделать из нее оппозицию, то это исходит из задач АНК». В этом случае, по словам политолога, в парламенте сформируется реальная оппозиция, которая будет иметь от 30 до 40% мандатов. Тогда можно будет говорить о некой скоординированной оппозиции, в том числе перед президентскими выборами.
Отвечая на вопрос о том, не вытеснит ли «Процветающая Армения» Армянский национальный конгресс из оппозиционного политического поля, Минасян отметил, что это уже произошло. Однако «Процветающая Армения» никоим образом не сможет вытеснить АНК из идеологического поля, благодаря специфике его электората: «Нынешний электорат АНК - те идейные убежденные сторонники Конгресса, которых уже ни при каких обстоятельствах разочаровать невозможно. Разочарованная часть электората АНК давно отошла от этой  политической силы».