Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը լրջորեն հուզում է Հայաստանի բնակչությանը, այդ թվում` Հայ ազգային կոնգրեսի ընտրազանգվածին: Հենց հաշվի առնելով այդ հանգամանքը` Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը նախօրեին արծարծեց ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է քաղաքագետ, Կովկասի ինստիտուտի տնօրեն Սերգեյ Մինասյանը` մեկնաբանելով հունիսի 26-ին ՀԱԿ հանրահավաքում հնչած հայտարարությունները:
«Լեւոն Տեր-Պետրոսյանն ավանդաբար անդրադարձել է այդ հարցին` իմանալով, որ իր եւ իր թիմի համար ղարաբաղյան խնդիրը քաղաքական կարիերայի մաս է»,- հավելել է Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությանը, ըստ Մինասյանի, փոխադարձ ռեւերանսները ՀԱԿ-ի եւ ԲՀԿ-ի միջեւ նորություն չեն: «Ակնհայտ է, որ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը հատուկ է դրա վրա ուշադրություն սեւեռել, քանի որ եթե հաջողվի նպաստել, որ ԲՀԿ-ն անջատվի եւ ընդդիմություն դառնա, բխում է ՀԱԿ-ի խնդիրներից»: Այդ դեպքում, ըստ քաղաքագետի, խորհրդարանում իրական ընդդիմություն կձեւավորվի, որը 30-ից 40 տոկոս մանդատներ կունենա: Այդ ժամանակ էլ հնարավոր կլինի խոսել համակարգված ընդդիմության մասին, նաեւ ախագահական ընտրությունների նախաշեմին:
Հարցին, թե հնարավոր է, որ ԲՀԿ-ն ՀԱԿ-ին դուրս մղի ընդդիմադիր քաղաքական դաշտից, Մինասյանը նկատել է, թե դա արդեն տեղի է ունեցել: Սակայն ԲՀԿ-ն չի կարող ՀԱԿ-ին դուրս մղել գաղափարական դաշտից` շնորհիվ նրա ընտրազանգվածի առանձնահատկության. «ՀԱԿ-ի ներկայիս ընտրազանգվածը Կոնգրեսի այն գաղափարական կողմնակիցներն են, որոնց որեւէ հանգամանքում հնարավոր չէ հիասթափեցնել: Հիասթափված ընտրազանգվածը վաղուց հեռացել է այդ քաղաքական ուժից»:

YEREVAN. – The settlement of the Karabakh conflict troubles Armenia’s population including the electorate of opposition Armenian National Congress (ANC).
This is the reason why ANC leader, First President of Armenia Levon Ter-Petrosyan touched upon the settlement of the conflict, political scientist Sergei Minasyan told Armenian News-NEWS.am commenting on Levon Ter-Petrosyan’s announcement during a rally organized by opposition Armenian National Congress (ANC) on Tuesday.
“Levon Ter-Petrsoyan touched upon the issue as usual well knowing that for him and his team the Karabakh conflict is part of their political career,” Minasyan added.
Talking about Prosperous Armenia Party (PAP), Minasyan announced that the curtsies between PAP and ANC are not news.
“It is evident that Levon Ter-Petrosyan directed attention towards that subject because if PAP was turned to opposition that would lie in the interests of PAP,” he said.
According to Minasyan, if that was the case, an opposition consisting of 30-40 mandates would be created in the Parliament.