Այս տարվա սկզբից ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ակտիվացրել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրի կարգավորմանն ուղղված իրենց ջանքերը: Այս մասին այսօր` հուլիսի 11-ին, մամուլի ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի Ֆրանսիայի դեսպան Անրի Ռենոն:
Ֆրանսիացի դիվանագետը հիշեցրել է, որ վերջերս Փարիզում կայացել է համանախագահների հանդիպումը Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարների հետ: Նույն օրերին Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ղեկավարները Լոս-Կաբոսի գագաթաժողովի շրջանակներում հանդես են եկել հայտարարությամբ` կապված ԼՂ խնդրի հետ:
Անրի Ռենոն նաեւ նշել է, որ այս օրերին ԵԱՀԿ գլխավոր քարտուղար Լամբերտո Զանիերի այցելությունը Հարավային կովկասի երկրներ, համընկել է համանախագահների այցելությանը Բաքու, Ստեփանակերտ եւ Երեւան:
Նրա խոսքով, գրաֆիկների այդ համընկնումը նույնպես ընդգծում է ԼՂ խնդրի լուծումներ որոնելու աշխատանքների կարեւորությունը: Ֆրանսիայի դեսպանն անդրադարձել է հունվարին Սոչիում հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի նախագահների կողմից ընդունված հայտարարությանը, որտեղ նույնպես նշվում է խնդրի լուծման որոնումներն արագացնելու անհրաժեշտությունը, ինչպես նաեւ շփման գծում միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմների ստեղծումը:

YEREVAN.- French Ambassador to Armenia Henri Reynaud said the OSCE Minsk Group Co-Chairs have intensified their efforts  in seeking resolution of the Karabakh conflict since the beginning of 2012 (photos).
Talking to reporters on Wednesday, Reynaud reminded of the Paris meeting of the Armenian and Azerbaijani FMs and the statement issued by heads of the co-chairing states in Los Cabos.
The Ambassador noted the current regional trip of OSCE head Lamberto Zannier coincides with the visit of the MG Co-Chairs to Baku, Stepanakert and Yerevan.
He also pointed out the statement adopted by Russian, Armenian and Azerbaijani leaders reflecting necessity to accelerate efforts into seeking solution to the conflicts and creating mechanisms to investigate the incidents along the line of contact.