«Այդ օրինագծի ընդունումը զարմանալի էր, քանի որ այս տարի ակնհայտորեն բավական ձնառատ ձմեռ ունեինք» անդրադառնալով հունիսի 22-ին Աժ-ի կողմից ընդունված՝ Սեւանա լճից 320 մլն խորանարդ մետր ջուր բաց թողնելու մասին ընդունված օրենքին, «168 ժամ»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասել է «Հանուն կայուն մարդկային զարգացման» հ/կ նախագահ, բնապահպանության նախկին նախարար Կարինե Դանիելյանը:
««Կառավարության բացատրությունն այն էր, թե ապրիլ-մայիս ամիսները եղել են չորային, եւ այնպիսի կլիմայական պայմաններ են ստեղծվել, որ, չնայած ձնառատ ձմեռվան, ջրամբարները դատարկ են, գետերի հոսքը խիստ կրճատվել է, եւ ստեղծված իրավիճակում միակ հնարավորությունը Սեւանն է: Նշում են, թե այնպես ստացվեց, որ ձյունը հալչելուց լցվեց ոչ թե ջրամբարներ կամ գետեր, այլ կլիմայական պայմանների պատճառով ներծծվեց հողի մեջ: Եթե անգամ դա այդպես է, ապա պետք է նկատել, որ ջուրը երբեք ոչ մի տեղ չի կորչում: Դա նաեւ նշանակում է, որ հողը պետք է լիներ ավելի խոնավ, գրունտային ջրերը՝ ավելի հարուստ, ինչն, ի վերջո, ինչ-որ ձեւով պետք Է արտացոլվեր նաեւ ջրի վերգետնյա հոսքում:
Այսինքն՝ այստեղ ինչ-որ առեղծված կա: Միգուցե գիտությունը պետք Է դիտարկի այդ խնդիրը՝ փորձելով պարզել այդ առեղծվածը»,- նշել Է նա՝ տարակուսանք հայտնելով նաեւ կառավարության ներկայացրած այն հիմնավորման առնչությամբ, թե այս տարին սակավաջուր Է լինելու: «Բնությունը, կարծես, հակասեց: Հայաստանում երբեւէ չի եղել, այնպես, որ հունիսի վերջին եւ հուլիսի սկզբին այսքան անձրեւաշատ եղանակներ լինեն»,- ասել է Կ. Դանիելյանը` ավելացնելով, որ Սեւանա լճից կարելի Է բաց թողնել՝ 170, ծայրահեղ դեպքում՝ 200 մլն խմ ջուր» ,- գրում է «168 ժամը»:

Принятие законопроекта о дополнительном заборе воды из озера Севан удивительно, так как в нынешнем году зима была обильна осадками. Об этом в беседе с газетой «168 жам» заявила председатель общественной организации «За устойчивое человеческое развитие» Карине Даниелян, комментируя пакет законодательных изменений, которыми предусматривается установить 320 млн. кубометров вместо 170 млн. кубометров годового объема забора воды из озера Севан.
«Объяснения Правительства, что апрель и май были засушливыми, и были такие климатические условия, что, несмотря на обильные зимние осадки, водохранилища пустые, и в данной ситуации единственная возможность – Севан. Также отмечают, что растаявший снег не вытек в водохранилища, а впитался в землю. Если даже это так, то земля должна была быть влажной, а грунтовые воды более обильными, что, в конце концов, должно было сказаться на надземном потоке рек. То есть здесь есть какая-то загадка. Может наука должна изучить эту проблему, пытаясь разгадать ее», - сказала  Даниелян, отметив, что из Севана можно отпускать 170, в крайнем случае, 200 млн. кубометров воды», - пишет «168 жам».