Հայաստանում ինտերնետը չի ֆիլտրվում, բայց հանցագործությունները չեն ավելանում: Այս մասին այսօր` հուլիս 17-ին, լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ փոխնախագահ Գրիգոր Սաղյանը:
Նրա խոսքով` am դոմեյնում գրանցվելուց առաջ նախ պետք է ծանոթանալ գործող կանոններին, իսկ դրանք խախտելու դեպքում կազմակերպությունը իրավասու է փակել կայքը:  «Am-ում այժմ գրանցված է   20 հազար անուն հասցե, եւ այստեղ կատարվող անօրինականությունների համար պատասխանատու է Հայաստանը»,- նշեց նա:
Ինչ վերաբերում է armgirls կայքի փակվելուն, ապա Սաղյանի խոսքով, այն տեղեկատվական կայք է, այնտեղ պոռնոգրաֆիա չկա, պոռնոգրաֆիական է եղել Անժելա Սարգսյանի կայքը, որը փակվել է դատական միջամտությամբ:
Նա տեղեկացրեց, որ հեռահաղորդակցության միջազգային միությունը իր անդամ երկրներին ներկայացրել է ինտերնետը վերահսկելու առաջարկներ:
Գրիգոր Սաղյանի խոսքով` Հայաստանում ինտերնետից սահմանափակումներ եղել է մեկ անգամ` 2008 թվականի մարտի 3-20-ը, որը պայմանավորված էր երկրում արտակարգ վիճակով: «Հայաստանը միացել է կիբերհանցագործությունների դեմ պայքարին, որին օրինակ` Ռուսաստանը չի միացել` համարելով, որ դա միջամտություն է իր ներքին գործերին: Ռուսաստանում այժմ ստեղծվում է հատուկ կառույց, որը վերահսկելու եւ ֆիլտրելու է ինտերնետը»,- ասաց նա:
Ի դեպ, առաջիկայում Բաքվում կայանալու է ինտերնետ-կառավարման ֆորում, որի ժամանակ քննարկվելու են ազատությունը չսահմանափակող հարցեր: Այդ ազատությունը, սակայն, չի հանգեցնի հանցագործությունների աճի:

“Along the Trails of the Armenian Orphans” photo exhibition opens in Yerevan (PHOTO)
July 17, 2012 | 14:36 YEREVAN. – The Internet is not filtered in Armenia yet crimes are not increasing, “Internet Community” NGO Vice Chairman Grigor Saghyan stated during a press conference on Tuesday.
In his words, prior to registering in Armenia’s .am domain, it is necessary to first get familiar with the working rules, and, if they are violated, the organization is authorized to close the given website.
“At present, 20,000 addresses are registered in .am, and Armenia is accountable for the unlawful actions carried out there,” he said.
And with respect to the closing of www.armgirls.am, Saghyan noted that this was an informational website and it did not contain pornography. According to him, Armenian actress Anzhela Sargsyan’s site—which was closed by a court order—was of pornographic nature.
In Grigor Saghyan’s words, Internet restrictions were imposed in Armenia only once—that is, on March 3-20, 2008—and in connection with the state of emergency declared in the country.
“Armenia has joined the fight against cybercrimes,” Saghyan added.
Incidentally, Azerbaijani capital city Baku soon will host an E-governance forum, during which matters that do not curtail freedom will be discussed. This freedom, however, will not result in an increase in crimes.