Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանը մտադիր է հանդես գալ հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարությամբ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է անձամբ Վիտալի Բալասանյանը` միաժամանակ հրաժարվելով մեկնաբանել ընտրությունների արդյունքները:
«Առաջիկա ժամերին ԼՂՀ-ի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարությունը կտարածվի»,- նշել է նա:
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահական ընտրություններում մեծ առավելությամբ հաղթել է պետության գործող նախագահ Բակո Սահակյանը: Նախնական տվյալներով` նա հավաքել է 47 հազ. 85 ձայն կամ ձայների  66,7%-ը: ԼՂՀ Ազգային ժողովի անկուսակցական պատգամավոր Վիտալի Միխայիլի  Բալասանյանը ստացել է 22 հազար 966 ձայն կամ  32,5 տոկոսը: Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի Արցախի մասնաճյուղի գիտաուսումնական գծով պրոռեկտոր Արկադի Իվանի Սողոմոնյանը ստացել է 594 ձայն կամ ձայների 0,8 տոկոսը:
NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ ԼՂՀ-ում հուլիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացել են նախագահական ընտրությունները: Ժամը 20-ի դրությամբ, երբ փակվել են բոլոր 273 տեղամասերի դռները, քվեարկել էր 72 հազար 833 մարդ, կամ ընտրողների ընդհանուր թվի 73,38 տոկոսը: Ընդհանուր առմամբ, ընտրական ցուցակներում ընդգրկված է եղել 99 հազար 190 մարդ:
ԼՂՀ-ի նախագահի նախորդ ընտրություններրը կայացել էին 2007թ. հուլիսի 19-ին, նախագահ էր ընտրվել Բակո Սահակյանը` հավաքելով ձայների 85,12% տոկոսը:

Кандидат в президенты Нагорно-Карабахской Республики Виталий Баласанян намерен выступить с заявлением в связи с итогами прошедших   19 июля президентских выборов. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении - NEWS.am заявил сам Баласанян, при этом отказавшись  дать комментарии на данный момент. «В ближайшие часы заявление по итогам выборов в НКР будет распространено», - отметил он.
Напомним, что на президентских выборах в Нагорно-Карабахской Республике победил действующий глава государства Бако Саакян. По предварительным данным, Бако Саакян набрал 47 тыс. 85 голосов или 66,7%.
Беспартийный депутат Национального Собрания НКР Виталий Баласанян получил 22 тыс. 966 голосов или 32,5%. Проректор по научно-учебной части Степанакертского филиала Государственного аграрного университета Армении Аркадий Согомонян получил 594 голоса или 0,8%.
Ранее Новости Армении - NEWS.am сообщало, что в Нагорно-Карабахской Республике 19 июля состоялись президентские выборы. На 20:00 – к моменту закрытия избирательных участков, в голосовании приняли участие 72 тыс. 833 человека или 73,38%. Всего в списки избирателей были включены 99 тысяч 190 человек.
Предыдущие выборы президента НКР состоялись 19 июля 2007 года. Тогда  президентом был избран Бако Саакян, который набрал 85,12% голосов.