Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահի թեկնածու Վիտալի Բալասանյանը մտադիր է հանդես գալ հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարությամբ: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է անձամբ Վիտալի Բալասանյանը` միաժամանակ հրաժարվելով մեկնաբանել ընտրությունների արդյունքները:
«Առաջիկա ժամերին ԼՂՀ-ի ընտրությունների արդյունքների վերաբերյալ հայտարարությունը կտարածվի»,- նշել է նա:
Նշենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետության նախագահական ընտրություններում մեծ առավելությամբ հաղթել է պետության գործող նախագահ Բակո Սահակյանը: Նախնական տվյալներով` նա հավաքել է 47 հազ. 85 ձայն կամ ձայների  66,7%-ը: ԼՂՀ Ազգային ժողովի անկուսակցական պատգամավոր Վիտալի Միխայիլի  Բալասանյանը ստացել է 22 հազար 966 ձայն կամ  32,5 տոկոսը: Հայաստանի պետական ագրարային համալսարանի Արցախի մասնաճյուղի գիտաուսումնական գծով պրոռեկտոր Արկադի Իվանի Սողոմոնյանը ստացել է 594 ձայն կամ ձայների 0,8 տոկոսը:
NEWS.am-ը հաղորդել էր, որ ԼՂՀ-ում հուլիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացել են նախագահական ընտրությունները: Ժամը 20-ի դրությամբ, երբ փակվել են բոլոր 273 տեղամասերի դռները, քվեարկել էր 72 հազար 833 մարդ, կամ ընտրողների ընդհանուր թվի 73,38 տոկոսը: Ընդհանուր առմամբ, ընտրական ցուցակներում ընդգրկված է եղել 99 հազար 190 մարդ:
ԼՂՀ-ի նախագահի նախորդ ընտրություններրը կայացել էին 2007թ. հուլիսի 19-ին, նախագահ էր ընտրվել Բակո Սահակյանը` հավաքելով ձայների 85,12% տոկոսը:

July 20, 2012 | 10:40 Nagorno-Karabakh Republic (NKR) presidential candidate Vitali Balasanyan plans to release an announcement on the results of Thursday’s presidential elections. Balasanyan himself told this to Armenian News-NEWS.am.
“A statement on results of the NKR elections will be issued in the coming hours,” he stated.
To note, incumbent NKR President Bako Sahakyan won these elections by receiving a great majority of the votes. According to preliminary figures, Sahakyan received 47,085 votes (66.7%), NKR National Assembly MP Vitali Balasanyan received 22,966 votes (32.5%), and Deputy Director Arkadi Soghomonyan of Academic Activities at the NKR capital Stepanakert Branch of State Agrarian University of Armenia received 594 votes (0.8%).
As Armenian News-NEWS.am informed earlier, a total of 72,833 people, or 73.38 percent of all eligible voters, had cast their ballots as of Thursday 8pm, when all 273 polling stations’ doors were closed. A total of 99,190 people were included in the voting lists.
NKR’s previous presidential elections were held on July 19, 2007, and serving President Bako Sahakyan was elected Head of State. According to official figures, he had received 85.12 percent of the total votes.