«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն ակնհայտորեն քաղաքականացրեց օլիմպիական չեմպիոն, աշխարհի ու Եվրոպայի բազմակի չեմպիոն եւ ռեկորդակիր, աշխարհահռչակ ծանրորդ Յուրի Վարդանյանի գնահատականը, որ նա տվել էր Օլիմպիադայում առաջինը ձախողված հայաստանցի ծանրորդ Առաքել Միրզոյանի ելույթի հետ կապված: Այդ մասին գրում է «Ժամանակ» թերթը:
«Ինչպես հայտնի է, Յուրի Վարդանյանը բարձրացրել էր Գագիկ Ծառուկյանի ոչ պրոֆեսիոնալ որոշումների սխալականության հարցը: Յուրի Վարդանյանի այս մասնագիտական դիրքորոշմանը «Բարգավաճ Հայաստան»-ն արձագանքեց իր մամուլի խոսնակ Տիգրան Ուրիխանյանի ակնհայտորեն քաղաքականացված պատասխանով, թե` թող Յուրի Վարդանյանը չգնար Ամերիկա եւ մնար Հայաստանում ու օգներ ծանրամարտին: Ուրիխանյանը, բնականաբար, ակնարկում էր, որ Ծառուկյանն օգնել է ծանրամարտին, ծանրամարտիկներին, պահել է մարզաձեւը: Միգուցե, փառք ու պատիվ իրեն: Բայց մի՞թե դա նշանակում է, որ Ծառուկյանը այսպիսով դառնում է անսխալական եւ նրան իրավունք է վերապահվում ամեն ինչ անել եւ լինել պատասխանատվությունից դուրս:
ԲՀԿ-ի քաղաքականացված պատասխանը, եթե անգամ մի կողմ թողնենք տարրական հարգանքը լեգենդար մարզիկի հանդեպ, ըստ էության վկայում է, որ մարզական, մասնագիտական ոլորտում «Բարգավաճ Հայաստան»-ի նախագահ եւ ՀԱՕԿ-ի նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը ասելիք չունի: Այսինքն` Յուրի Վարդանյանը չափազանց դիպուկ է տվել երեւույթի գնահատականը, տվել է մասնագիտական այնպիսի հմտությամբ եւ ճշգրտությամբ, որ Գագիկ Ծառուկյանը, որպես ՀԱՕԿ-ի նախագահ, այլեւս ասելիք չունի եւ ստիպված իր կուսակցական խոսնակի միջոցով պարզապես քաղաքականացնում է իրողությունը` փորձելով խնդիրը շեղել սպորտի, հետեւաբար նաեւ` իր կոնկրետ պատասխանատվության ոլորտից»,- գրում է «Ժամանակը»:

Партия «Процветающая Армения» явным образом политизировала оценку олимпийского чемпиона и рекордсмена, многократного чемпиона мира и Европы, всемирно известного тяжелоатлета Юрия Варданяна, данную им в связи с неудачным выступлением штангиста Аракела Мирзояна на Олимпиаде в Лондоне. Об этом пишет газета «Жаманак».
«Как известно, Юрий Варданян поднял вопрос ошибочности непрофессиональных решений Гагика Царукяна. На эту профессиональную позицию Варданяна партия «Процветающая Армения» отреагировала явно политизированным ответом Тиграна Уриханяна, мол, пускай Юрий Варданян не уезжал бы в Америку, оставался в Армении и помогал развивать тяжелую атлетику. Уриханян, естественно, намекал, что Царукян помог тяжелой атлетике, поддержал штангистов, удержал вид спорта. Может быть, слава ему и честь. Но значит ли это, что Царукян таким образом становится человеком, не совершающим ошибки, с правом делать что угодно и быть неответственным?»
Политизированный ответ «Процветающей Армении», если даже оставить в сторону элементарное уважение к легендарному спортсмену, по сути говорит о том, что в профессиональной сфере лидеру «Процветающей Армении», президенту Олимпийского комитета Армении Гагику Царукяну сказать нечего. То есть Юрий Варданян дал чрезмерно точную оценку, такую тонкую и выверенную, что Гагик Царукян, как президент Олимпийского комитета, не может сказать ничего и вынужден просто через пресс-секретаря своей партии политизировать вопрос, пытаясь увести вопрос из плоскости спорта, а следовательно из сферы своей прямой ответственности», - пишет издание.