Сelebrity Net Worth պարբերականը կազմել է հազարամյակի ամենահարուստ մարդկանց վարկանիշը: Ցանկը գլխավորել է աֆրիկյան թագավոր Մուսա I-ը, ով ապրել է 14-րդ դարում: Առաջին եռյակում են նաեւ Ռոթշիլդների դինաստիան եւ Ջոն Ռոքֆելլերը: Ընդհանուր առմամբ, ցանկում 25 անուն է, որոնց շարքում է նաեւ Ռուսաստանի վերջին ցար Նիկոլայ II-ը:
Վարկանիշի հեղինակների հաշվարկներով, ցանկում ընդգրկված մարդկանց ընդհանուր կարողությունը կազմում է շուրջ 4,32 տրիլիոն դոլար: Ցանկում ընդգրկվածներից միայն երեքն են կենդանի՝ Բիլ Գեյթսը, Կարլոս Սլիմն ու Ուորեն Բաֆեթը, գրում է The Daily Mail-ը:
Մուսա I-ը միջին դարերում թագավորել է Մալին եւ իշխանության է եղել ավելի քան 20 տարի: Այդ շրջանում Մալիի եւ նրա թագավորի հարստացմանը նպաստել է աղի եւ ոսկու առեւտուրը: Նրա անձնական կարողությունը 1331 թվականին կազմել է 400 մլրդ դոլար՝ ներկա չափանիշներով:
Ռոթշիլդների դինաստիայի կարողությունը երկրորդ տեղում է, որը հասնում է350 մլրդ դոլարի: Դոլարային առաջին միլիարդատեր Ջոն Ռոքֆելլերը երրորդ տեղում է, ով իր մահվան պահին՝ 1937 թվականին իր հաշիվներին ուներ 340 մլրդ դոլար՝ այսօրվա փոխարժեքով:
Վարկանիշի 4-րդ տեղում շոտլանդական արմատներով ամերիկացի արդյունաբերող Էնդրյու Քարնեգին է, ում ունեցվածքը գնահատվել է 310 մլրդ դոլար: Ռուսաստանի վերջին ցար Նիկոլայ II-ը զբաղեցնում է 5-րդ տեղը՝ 300 մլրդ դոլար կարողությամբ, հաղորդում է NEWSru.com-ը:
Վարկանիշի 6-րդ հորիզոնականում է հայտնվել Օսման Ալի Խան, Ասաֆ Ջահ VII-ը՝ Հայդարաբադի վերջին կառավարիչը: Նա Հայդարաբադում իշխել է 1911-1958 թվականներին: 1948-ին Հայդարաբադը ներառվել է Հնդկաստանի կազմում: Ասաֆ Ջահ VII-ի կարողությունը 1940-ականների սկզբին կազմել է 2 մլրդ դոլար, որը ներկա չափանիշներով գնահատվում է 236 մլրդ դոլար:
7-րդ տեղում է նորմանդիայի հերցոգ եւ Անգլիայի թագավոր Վիլհելմ I Զավթիչը, ով 1066 թվականից լինելով իշխանության ղեկին, կազմակերպել է Նորմանդիայի գրավումը: Մահից հետո՝ 1087 թվականին, նրա որդիներին է անցել 229,5 մլրդ դոլարի համարժեք ժառանգությունը:
Վարկանիշի հեղինակները ցանկի 8-րդ հորիզոնականը տվել են Լիբիայի նախկին առաջնորդ Մուամար Քադաֆիին, ում անձնական կապիտալը կազմել է 200 մլրդ դոլար: Ամերիկյան մեքենաշինական Ford Motor Company ընկերության հիմնադիր Հենրի ֆորդի կարողությունը վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցրել է 9-րդ տեղը: Նրա կարողությունը 1947 թվականին կազմել է 199 մլրդ դոլար եւ վերջապես տասնյակը եզրափակում է Քորնելիուս Վանդերբիլդը: 19-րդ դարի կեսերին խոշորագույն նավասեփականատիրոջ կարողությունը գնահատվել է 185 մլրդ դոլար:

Издание Сelebrity Net Worth составило рейтинг самых богатых людей тысячелетия. Возглавил список африканский правитель Муса I, живший в XIV веке. В тройке лидеров также оказались династия Ротшильдов и миллиардер Джон Рокфеллер. Всего в списке 25 человек, и среди них также последний российский монарх Николай II.
По подсчетам авторов списка, общее состояние всех участников рейтинга составляет 4,32 триллиона долларов. Только три человека из списка живы поныне - это Билл Гейтс, Карлос Слим и Уоррен Баффет, пишет The Daily Mail.
Муса I - управлял средневековым государством Мали и находился у власти больше 20 лет. Расцвету государства и личному обогащению правителя способствовала торговля солью и золотом. Личный капитал мансы к моменту его кончины в 1331 году составлял $400 миллиардов в современном эквиваленте.
Состояние династии Ротшильдов, стоящей на втором месте, с активами в разных отраслях промышленности, - не менее $350 миллиардов. Первый долларовый миллиардер в истории человечества Джон Дэвисон Рокфеллер, по данным авторов рейтинга, ставший третьим в списке, к моменту смерти 1937 году имел на своих счетах $340 миллиардов по сегодняшнему курсу валюты.
Четвертое место в списке занимает американский промышленник шотландского происхождения Эндрю Карнеги - его состояние составляет $310 млрд. Русский царь Николай II занимает пятое место с $300 млрд личного капитала - именно так с учетом инфляции авторы списка пересчитали почти $900 миллионов состояния последнего императора, о которых было известно из исторических документов, сообщает NEWSru.com.
Шестым в списке фигурирует Осман Али Хан, Aсаф Джах VII - последний низам (правитель) княжества Хайдарабад и округа Центральные провинции и Берар. Он правил Хайдарабадом с 1911 по 1948 год. В 1948 году княжество Хайдарабад было включено в состав Индии. Его личное состояние оценивалось в начале 1940-х годов в два миллиарда долларов США. Авторы рейтинга пересчитали его на нынешние цены в $236 млрд.
Седьмое место занимает Вильгельм I Завоеватель - герцог Нормандии и король Англии с 1066 года, организатор и руководитель нормандского завоевания Англии. После смерти Вильгельма I в 1087 году его сыновьям перешло наследство, эквивалентное $229,5 млрд.
Авторы списка отдали восьмое место бывшему главе ливийской Джамахирии Муаммару Каддафи. По некоторым данным, его личный капитал составлял $200 миллиардов. Основатель американской автомобильной компании Ford Motor Company Генри Форд оказался в рейтинге на девятом месте. Его состояние достигало к моменту смерти в 1947 году $199 млрд. Наконец, десятку лидеров самых толстых кошельков мира замыкает Корнелиус Вандербильд. Богатство крупнейшего судовладельца середины XIX века в США оценивается в $185 млрд в современном эквиваленте.