Վերջին 7 տարվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է հյուրանոցների ընդհանուր թվի կրկնակի աճ, սակայն հյուրանոցային համարներում առկա մահճակալների թիվն աճել է ընդամենը 1.4 անգամ: Այդ մասին ասվում է «Ամերիա» խորհրդատվական ընկերության հերթական հետազոտության մեջ: Այն իրենից ներկայացնում է համապարփակ հետազոտություն ՀՀ զբոսաշրջության եւ հյուրանոցային գործունեության ոլորտի վերաբերյալ, որի նպատակն է գնահատել տվյալ ոլորտի ընթացիկ վիճակը եւ զարգացման դինամիկան Հայաստանում:
Ուսումնասիրությունների արդյունքում բացահայտվել են մի շարք հետաքրքիր տվյալներ: Պարզվում է, որ վերջին 7 տարվա ընթացքում Հայաստանում գրանցվել է հյուրանոցների ընդհանուր թվի կրկնակի աճ, սակայն հյուրանոցային համարներում առկա մահճակալների թիվն աճել է ընդամենը 1.4 անգամ, քանի որ երկրում աճել է փոքր հյուրանոցների քանակը, այսինքն, Հայաստանում բացվել են շատ կացարաններ` թվով քիչ սենյակներով:
Հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ 2011թ.-ին շուրջ 5.2 միլիոն մարդ այցելել է  Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի երկրներ` գործարար, հանգստի կամ այլ նպատակներով: Հատկանշական է, որ  վերջին 10 տարվա ընթացքում միջազգային ժամանումների բաղադրյալ միջին տարեկան աճի տեմպի (CAGR) ամենաբարձր ցուցանիշը Վրաստանինն է` 25.2%, այնուհետեւ Հայատանինը` 16.7%, իսկ Ադրբեջանինը`10.5%: Այս ցուցանիշները վկայում են, որ զբոսաշրջիկության զարգացման տենդենց կա հատկապես Վրաստանում եւ Հայաստաում:
«Ամերիա» ՓԲԸ կառավարման խորհրդատվական ծառայության գլխավոր մասնագետ Արման Փորսուղյանը նշեց. «Հետազոտությունն իրականացրել ենք միջազգային համբավ ունեցող մի շարք հետազոտական կենտրոնների` Colliers International, HVS Global Hospitality Services, Richard Cancellor եւ այլն ընկերությունների կողմից տրամադրված տվյալների, ինչպես նաեւ միջազգային կազմակերպությունների եւ ՀՀ Ազգային վիճակագրական ծառայության կողմից իրականացված տարածաշրջանային հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա: Հետազոտությունը ոչ միայն ներկայացնում է իրավիճակային վերլուծություն, այլ տալիս է փորձագիտական գնահատականներ Հայաստանի եւ տարածաշրջանի հյուրանոցային ոլորտների վերաբերյալ, ինչպես նաեւ ներկայացնում է հյուրանոցային ոլորտի զարգացման հնարավորություններն ու դինամիկան Հայաստանում եւ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում»:
Հետազոտության արդյունքներն առավել մանրամասնությամբ  կներկայացվեն  սույն թվականի դեկտեմբերի 14-ին նախատեսվող կլոր սեղանի ժամանակ, որին կմասնակցեն ոլորտի շահագրգիռ կողմերը, միջազգային կազմակերպություններ, փորձագետներ եւ այլն: Ցանկացողները մասնակցության համար կարող են դիմել «Ամերիա» ՓԲԸ:

В течение последних 7 лет общее число гостиниц в Армении выросло в два раза, однако количество кроватей в номерах выросло только в 1.4 раза. Об этом говорится в очередном масштабном исследовании, проведенном ЗАО «Америя» в сфере туризма и гостиничного бизнеса Армении с целью оценки текущего состояния и динамики развития данной сферы.
В результате исследования были выявлены интересные факты, согласно которым за последние 7 лет общее количество гостиниц в Армении выросло в два раза, однако количество кроватей в номерах выросло только в 1.4 раза. Полученная цифра говорит о том, что в стране выросло количество маленьких отелей, то есть было открыто много отелей с небольшим числом номеров.
Согласно результатам исследования, в 2011 г. около 5.2 миллионов туристов посетили страны Южно-кавказского региона для отдыха, в деловых или иных целях. В этой связи интересно отметить, что самый высокий показатель сложного годового темпа роста (CAGR) отмечен в Грузии – 25.2%, второе и третье места по указанному показателю занимают соответственно Армения (16.7%) и Азербайджан (10.5%), что свидетельствует о наличии тенденции развития туризма, особенно в Грузии и в Армении.
По словам главного специалиста Отдела управленческих консалтинговых услуг Армана Порсугяна, «исследование было проведено на основе данных, предоставленных всемирно известными исследовательскими центрами (Colliers International, HVS Global Hospitality Services, Richard Cancellor) и прочими организациями, а также результатов региональных исследований, осуществленных международными компаниями и Национальной статистической службой РА. «Кроме ситуационного анализа, исследование включает оценки экспертов о гостиничных сферах Армении и региона, а также возможности и динамику развития гостиничного бизнеса в Армении и в Южно-кавказском регионе», - отметил он.
Результаты исследования более детально будут представлены 14 декабря текущего года, во время обсуждения за круглым столом, с участием заинтересованных лиц, международных организаций, экспертов и пр.