ԱԻՄ առաջնորդ, մահափորձի ենթարկված, ապա «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոնում վիրահատված նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանը նախագահի թեկնածու Վարդան Սեդրակյանին տարօրինակ մարդ է համարում: Այս մասին, նա ասաց այսօր՝ փետրվարի 12-ին, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ:
«Տարօրինակ մարդ է, քարոզարշավին է մասնակցում եւ խոսում իր մեքենայի ինձնից թանկ լինելու մասին: Տարրական բան կա, դիմացինիդ հետ վարվիր այնպես, ինչպես կցանկանային քո հետ վարվեն»,- ասաց Պարույր Հայրիկյանը: Նա նշեց, որ Վարդան Սեդրակյանին չի ճանաչում, իր հետ չի առնչվել:
Ինչ վերաբերում է Վարդան Սեդրակյանի տանը վերանորոգման աշխատանքներ կատարած անձանց իր մահափորձի մեջ մեղադրվելուն, եւ նրա կանխատեսմանը, թե իրեն կհարցաքննեն, Հայրիկյանը նշեց, որ քաղաքական շարժառիթ չկա, նա քաղաքական գործիչ չէ, էպոսագետ է:
Հիշեցնենք, որ Տպագրիչների 9 հասցում հունվարի 31-ին, ժամը 23.30-ին նախագահի թեկնածու, ԱԻՄ նախագահ Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձ էր կատարվել` իր տան դիմաց: Պարույր Հայրիկյանին տեղափոխել էին «Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ» բժշկական կենտրոն, որտեղ նրան հաջողությամբ վիրահատել են: Պարույր Հայրիկյանի դեմ մահափորձի դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ՔՕ 34-305 հոդվածի հատկանիշներով: Փետրվարի 7-ին Հայաստանի Ազգային անվտանգության ծառայության կողմից իրականացված օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում, Հայաստանի նախագահի թեկնածու Պարույր Հայրիկյանի նկատմամբ սպանության փորձ կատարելու կասկածանքով, ձերբակալվել, ապա կալանավորվել են Երեւան քաղաքում ոչ լեգալ կարգավիճակում գտնվող 1966թ. ծնված, որոշակի զբաղմունք չունեցող, նախկինում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության համար դատապարտված Խաչատուր Ալբերտի Պողոսյանը եւ 1972թ. ծնված, Սամվել Արամայիսի Հարությունյանը:

Кандидат в президенты Армении Паруйр Айрикян считает другого претендента на кресло главы государства Вардана Седракяна странным человеком. Об этом он заявил на встрече с журналистами 12 февраля.
«Он странный человек, участвует в агитационной кампании и говорит, что его машина дороже моей. Элементарно одно: поступай с ближним так, как хочешь, чтобы с тобой поступали», – сказал Паруйр Айрикян. Он отметил, что не знает Вардана Седракяна, никогда не сталкивался с ним.
Коснувшись того, что ремонтировавшие дом Вардана Седракяна люди обвиняются в совершенном на Айрикяна покушении, и его прогнозов о том, что его тоже вызовут на допрос, Айрикян отметил, что для этого нет политического мотива – он не политический деятель, а эпосолог.
Напомним, что 31 января было совершено покушение на кандидата в президенты Армении, председателя объединения «Национальное самоопределение» Паруйра Айрикяна во дворе дома, где он проживает. Его госпитализировали в ереванский медицинский центр «Святой Григорий Просветитель», где утром 1 февраля успешно прооперировали. Было возбуждено уголовное дело по статье 34-305 Уголовного кодекса Армении. В результате проведенных Службой национальной безопасности Армении оперативно-следственных мероприятий, 7 февраля по подозрению в покушении на кандидата в президенты Армении Паруйра Айрикяна задержаны двое мужчин – находящийся в Ереване нелегально, без определенного занятия, ранее судимый за незаконный оборот наркотиков Хачатур Погосян и Самвел Арутюнян. Оба дали признательные показания.