Նիկոլայ Ֆոմենկոյի «Մարուսյա Մոթորս»-ը երկրի առաջին դեմքերի համար ավտոմեքենաներ կստեղծի` «Շքերթ» նախագծի շրջանակում: Նախագծի ծախսերը հաշվվել են մոտ 18,4 միլիարդ ռուբլի:
Ինչպես հայտնում է «Իզվեստիա»-ն` երկու հավակնորդներ ԳԱԶ եւ «Մարւսյա Մոթորս» խմբերից իշխանություններն ընտրել են Ֆոմենկոյի նախագիծը: «Շքերթ» նախագծի շրջանակում նախատեսվել է կազմակերպել ներկայացուցչական դասի ավտոմեքենաների` լիմուզինի, սեդանի, կուպեի, ամենագնացի եւ մինիվենի վերամշակում եւ արադրություն միասնական մոդուլային պլատֆորմի վրա:
Նախագիծը կիրականացվի համաշխարհային ավտոբաղադրիչներ արտադրող առաջատար համակարգերի հետ միասին: Գոյություն ունի ծրագիր, ըստ որի այդ ավտոմեքենաները բացի ռուսական շուկայից, վաճառքի կհանվեն նաեւ համաշխարհային շուկայում:
«Մարուսյա» բրենդի ներքո կկազմակերպվի 2,5 հազար սեդանի, 3,5 հազար ամենագնացի եւ 1,5 հազար միկրոավտոբուսի արտադրության: Պատվիրատուները սեդանը ձեռք կբերեն 7,4 միլիոն ռուբլիով, ամենագնացը կարժենա մոտ 4 միլիոն ռուբլի, միկրոավտոբուսը` 2 միլիոն ռուբլի:

«Маруся Моторс» Николая Фоменко займется созданием автомобилей для первых лиц страны в рамках проекта «Кортеж». Расходы по проекту оцениваются в 18,4 миллиарда рублей.
Как пишут «Известия», из двух претендентов - группы ГАЗ и «Маруся Моторс» - власти остановились на проекте компании Фоменко. В рамках программы «Кортеж» планируется организовать полноценную разработку и производство семейства автомобилей представительского класса - лимузина, седана, купе, внедорожника и минивэна, построенных на единой модульной платформе.
Проект будет реализован совместно с ведущими мировыми системными производителями автокомпонентов. Существуют планы по поставке этих автомобилей не только на российский, но и на мировой рынок.
Под брендом «Маруся» будет организовано производство 2,5 тысячи седанов, 3,5 тысячи внедорожников и 1,5 тысяч микроавтобусов. Седан обойдется заказчикам в 7,4 миллионов рублей, внедорожник будет стоить около 4 миллионов рублей, микроавтобус - порядка 2 миллионов рублей.