Երեւանի կենտրոնում ցանկացած շինարարություն պետք է կտրականապես արգելվի: Ապրիլի 25-ին լրագրողների առջեւ նման հայտարարությամբ հանդես եկան «Փրկենք Երեւանը» նախաձեռնության անդամները:
«Երեւանի հին լինելու մասին խոսքերն այժմ սին են: Մեր քաղաքին զրկում են իր պատմությունից: Քաղաքի կենտրոնում ցանկացած հնություն ցանկանում են ամեն գնով ոչնչացնել, իսկ դրա տեղում հերթական էլիտար բարձրահարկը կառուցել»,- նշել է նախաձեռնության անդամներից ֆոտոլրագրող Հայկ Բիանջյանը: Նա հիշեցրել է, թե 2000-2006թ. քաղաքային իշխանությունների անփույթ, հաճախ էլ չարամիտ վերաբերմունքի պատճառով Երեւանից անհետացել են երեք տասնյակ ճարտարապետական հուշարձաններ: Վտանգի տակ է եւս մեկը` Աֆրիկյանների տունը Տերյան փողոցում:
«Այնտեղ համարակալել են բոլոր քարերը, նշանակում է` ուզում են տեղափոխել: Մինչդեռ 2004թ. Հայաստանը ստորագրել է չարտարապետական ժառանգության եվրոպական կոնվենցիան»,- ասել է նա:
Նախաձեռնության անդամները պահանջումեն դադարեցնել ցանկացած շինարարություն, այդ թվում` նաեւ կանաչապատ տարածքներում, անգամ գործող նախագծերը պետք է սառեցվեն: Այն կուսակցությունների դեմ, որոնք իրավիճակի լուծման ուղիներ չեն նշի իրենց ծրագրում, հանրային արշավ է սկսվելու: Նման միջոց ակտիվիստները պատրաստում են նաեւ նրանց համար, ովքեր, անցնելով Ավագանի, կմոռանան իրենց խոստումների մասին:
Աֆրիկյանների տունը կառուցվել է 1890-ականներին ճարտարապետ Վասիլի Միրզոյանի կողմից: 1920-ականներից այնտեղ տեղակայված էր ՀԽՍՀ արտակարգ իրավիճակերի կոմիտեն: Շենքը ցանկանում են քանդել Տերյան փողոցը արագընթաց մայրուղի դարձնելու եւ Մաշտոցի պողոտան բեռնաթափելու համար:

Любое строительство в центре Еревана должно быть категорически запрещено. С таким заявлением выступили перед журналистами 25 апреля члены инициативы «Спасем Ереван!».
«Слова о древности Еревана – теперь пустой звук: наш город лишают его истории. Любую старину в центре города всеми силами хотят разрушить, а на ее месте возвести очередную многоэтажку под названием «Элитный комплекс» или «Офисный центр», – заявил один из членов инициативы, фотожурналист Айк Бианджян. Он напомнил, что за 2000 – 2006 г., из-за небрежного, а порой и злонамеренного отношения городских властей, в Ереване исчезло три десятка архитектурных памятников. Под угрозой продолжает оставаться еще один – Дом Африкянов на ул. Теряна. «Там пронумеровали все камни – значит, здание собираются переносить. Между тем, еще в 2004 г. Армения ратифицировала европейскую конвенцию по защите архитектурного наследия», – заявил он.
Члены инициативы требуют запретить любое строительство в центре города, в том числе на территории зеленых зон – даже действующие проекты должны быть заморожены. Против партий, которые на выборах в Совет старейшин Еревана 5 мая, не отразят в своих программах пути решения ситуации, будет развернута общественная кампания. Такую же меру активисты готовят для тех, кто, пройдя в Совет старейшин, забудет о своих обещаниях.
Дом Африкянов был построен в 1890-е годы архитектором Василием Мирзояном. В 1920-е, после национализации, там располагался Комитет по чрезвычайным ситуациям АрмССР. Разговоры о переносе здания связывают с планами по превращению ул. Теряна в скоростной проезд, с целью разгрузить проспект Маштоца.