Շատ կարեւոր է այն, որ Հոլոքոստի եւ հայոց ցեղասպանության համեմատության մասին  «Անընդունելի անտարբերություն» գիրքը հայերեն է թարգմանվել: Այս մասին այսօր` հուլիսի 15-ի մամուլի ասուլիսում հայտնել է գրքի հեղինակ, պատմաբան գիտնական Յաիր Աուրոնը:
Ըստ նրա` գիրքը գրվել է եբրայերեն եւ թարգմանվել անգլերեն: «Կցանկանայի, որ Իսրայելում շատ լրագրողներ դրանով հետաքրքվեին: Ես շնորհակալ եմ բոլորին, ովքեր աջակցել են այս գիրքը հայ ընթերցողին հասանելի դարձնելու համար:  Կարեւոր է այն, որ գիրքը հրատարակվել է նաեւ հայերեն, քանի որ այնտեղ հիմնականում արտացոլված է հայերի եւ հրեաների ցեղասպանությունների միջեւ եղած կապը»: Պատմաբանը նշել է, որ գրքում կան փաստեր, որոնք մինչ այդ չեն ուսումնասիրվել այլ մասնագետների կողմից:
Հայաստանի գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը նշել է, որ հեղինակը համարձակ քայլ է կատարել` իր գրքում պատմելով Հայոց ցեղասպանության  ճշմարտության մասին: «Գիրքը նախատեսված է Իսրայելի եւ Հայաստանի ընթերցողների համար: Այս գիրքը մեկ  քայլով կմոտեցնի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը: Հեղինակը հայերի ողբերգությունը համարում է Հոլոքոստի «նախաբան» եւ Իսրայելի ժամանակակից իշխանություններին մեղադրում Ցեղասպանության ճանաչման հարցում իրենց պահվածքի համար»:

Очень важно, что книга «Банальность безразличия» о сопоставлении Холокоста и Геноцида армян переведена на армянский язык. Об этом на пресс-конференции 15 июля заявил автор книги, ученый-историк Яир Орон.
По его словам, книга написана на иврите и переведена на английский язык: «Хотелось бы, чтобы в Израиле больше журналистов были заинтересованы в ней. Я благодарен всем, кто помог сделать книгу доступной для армянского читателя. Важно, что книга издана также и на армянском языке, так как в ней в основном отражается связь между геноцидами армян и евреев». Историк отметил, что в книге представлены факты, которые до этого не были изучены другими специалистами.
Как отметил председатель Союза писателей Армении Левон Ананян, автор предпринял храбрый шаг, рассказав в своей книге правду о Геноциде армян: «Книга рассчитана на читателей из Израиля и Армении. Эта книга на шаг приблизит международное признание Геноцида армян. Трагедию армян писатель считает «введением» к Холокосту и обвиняет власти современного Израиля за их поведение в вопросе признания Геноцида».