Արցախի կառավարության գործունեության առաջնահերթությունն է քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացումը, սոցիալական ապահովության եւ անվտանգության անշեղ ամրապնդումը: Այդ մասին ասվում է Լեռնային Ղարաբաղի վարչապետ Արա Հարությունյանի ամանորյա շնորհավորական ուղերձում:
«Հրաժեշտ ենք տալիս 2013 թվականին, մի տարի, որը եղավ հերթական կարեւոր ժամանակահատվածը մեր երկրի առջեւ ծառացած հիմնախնդիրները լուծելու ճանապարհին: Առավելապես ստեղծարար աշխատանքով հագեցած անցնող 12 ամիսներին մեզ հաջողվեց հանրապետությունում ապահովել տնտեսական զգալի աճ, լուրջ ձեռքբերումների հասնել մի շարք ասպարեզներում: Դրանք երբեմն առաջին հայացքից տեսանելի չեն, որովհետեւ ոչ տեղական հանգամանքներով պայմանավորված գնաճը հաճախ ստվերում է մեր շատ հաջողություններ: Հուսանք, որ սա ժամանակավոր երեւույթ է, եւ մոտ ապագայում մեր առաջընթացը կլինի առավել շոշափելի:
Կառավարության գործունեության առաջնահերթությունն է մեր քաղաքացիների կենսամակարդակի բարձրացումը, սոցիալական ապահովության եւ անվտանգության անշեղ ամրապնդումը: Այս ոլորտներում պետությունը կատարում է հսկայական ներդրումներ եւ իրագործում տասնյակից ավելի նշանակալից ծրագրեր: Մենք պետք է առաջ ընթանանք շարունակական բարեփոխումների ճանապարհով` հետ չմնալու քաղաքակրթական ընդհանուր զարգացումներից: Այդ տեսանկյունից, կարծում եմ, լավ ու ցանկալի տարի կդառնա 2014 թվականը: Մենք նախատեսում ենք պահանջված բարեփոխումներ աշխատավարձերի ու կենսաթոշակների համակարգերում` դրանք զգալիորեն բարձրացնելու եւ առավել արդարացի բաշխելու սկզբունքներով: Մեծ միջոցներ կհատկացնենք փոքր ու միջին ձեռնարկատիրության զարգացմանը: Մենք մշտապես հետամուտ կլինենք, որ մեր քաղաքացիները իրենց ներկան ու ապագան շաղկապված տեսնեն գերազանցապես հայրենիքի հետ եւ այստեղ գտնեն իրենց երջանկությունն ու կյանքի իմաստը: Արցախյան խնդրի վերջնական կարգավորումը մեզ թելադրում է սեփական հողի վրա գործել ավելի հեռատեսորեն ու նպատակասլաց:
Թանկագին հայրենակիցներ.
Նոր տարին ընտանեկան հաճելի ու գեղեցիկ տոն է նախեւառաջ: Ուստի մաղթում եմ, որ ձեր ընտանիքներում իշխեն սերն ու համերաշխությունը, բարեկեցությունն ու լավատեսությունը: Բարին ու խաղաղությունը մաղթենք մեր սիրելի Արցախին եւ հայկական ողջ աշխարհին: Թող Աստված հավերժ պահապան լինի մեր ժողովրդին:

Приоритетом деятельности правительства Нагорного Карабаха является повышение уровня жизни граждан, устойчивое укрепление социального обеспечения и безопасности. Об этом говорится в поздравительном послании премьер-министра Нагорного Карабаха Ара Арутюняна по случаю Нового года и Рождества.
«Мы прощаемся с 2013 годом. Год, который стал очередным важным промежутком времени на пути решения стоящих перед Арцахом проблем. За 12 месяцев, насыщенных больше творческой работой, нам удалось обеспечить значительный экономический рост в республике, достичь серьезных успехов в ряде областей. Они временами не видны на первый взгляд, потому что не обусловленная местными условиями инфляция часто бросает тень на многие наши успехи. Будем надеяться, что это временное явление, и в ближайшем будущем наш прогресс будет более ощутимым.
Мы должны идти вперед по пути последовательных реформ, чтобы не отставать от общих процессов цивилизации. Я думаю, 2014 год станет хорошим годом с этой точки зрения. Мы планируем необходимые реформы в системах заработных плат и пенсий, по принципу их ощутимого повышения и более справедливого распределения. Выделим большие средства на развитие малого и среднего предпринимательства. Мы всегда будем следить, чтобы наши граждане связывали свое настоящее и будущее преимущественно с родиной, и нашли свое счастье и смысл жизни в Арцахе.  Необходимость окончательного урегулирования карабахского конфликта заставляет нас действовать на собственной земле более дальновидно и целеустремленно», - говорится в послании.