Իրանի  ներկայիս կառավարության օրոք Հայաստանի հետ հարաբերությունները միայն կբարելավվեն: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի Միջազգային կազմակերպությունների ուսումնասիրման բաժնի  տնօրեն  Սեյեդ Ալի Թաբաթաբայ Փանահը:
Ըստ նրա` Իրանը եւ Հայաստանը լավ հարաբերություններ ունեն անվտանգության բնագավառում, քաղաքական եւ տնտեսական կապեր են պահպանում, հայ եւ պարսիկ ժողովուրդներն  ունեն պատմական եւ մշակութային ընդհանուր ժառանգություն: «Կարծում եմ, որ հայ-իրանական հարաբերությունները Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում հետագայում էլ կզարգանան` ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափով», - նշել է Սեյեդ Ալի Թաբաթաբայ Փանահը:
Խոսելով երկու երկրների տնտեսական համագործակցության մասին` նա ընդգծել է, որ Իրանը կարող է Հայաստանին էներգակիրներ մատակարարել` գազ եւ նավթ: «Միեւնույն ժամանակ, Հայաստանը կարող է տարանցիկ կետ լինել` այլ երկրներ իրանական էներգետիկական  պաշարներ մատակարարելու համար: Բացի այդ, մենք կարող ենք խորացնել առեւտրային հարաբերությունները, արտահանումը եւ ներմուծումը: Իրանն իր արտադրանքը կարող է Հայաստան ուղարկել, միեւնույն ժամանակ մենք կարող ենք հայկական ապրանքներն Իրան ներմուծել», -  հայտարարել է Սեյեդ Ալի Թաբաթաբայ Փանահը` հավելելով, որ անհրաժեշտության դեպքում Իրանը կարող է Հայաստանին օգնել նաեւ տեխնոլոգիական ոլորտում:

В период правления нынешнего Правительства Ирана отношения с Арменией будут только улучшаться. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявил директор Отдела по изучению международных организаций Центра стратегических исследований (г. Тегеран) Сейед Али Табатабаее Панах.
По его словам, Иран и Армения имеют хорошие отношения в сфере безопасности, поддерживают политические и экономические связи, у армянских и иранских народов есть общее историческое и культурное наследие. «Думаю, что армяно-иранские отношения будут и в дальнейшем развиваться, как в двустороннем формате, так и в многостороннем формате в регионе Южного Кавказа», - отметил Сейед Али Табатабаее Панах.
Коснувшись экономического сотрудничества между двумя странами, он подчеркнул, что Иран может поставлять Армении энергоносители – газ и нефть. «В то же время Армения может быть транзитной точкой для поставки иранских энергетических ресурсов в другие страны. К тому же мы можем углубить торговые отношения, экспорт и импорт: Иран может отправлять свою продукцию в Армению, в то же время мы можем завозить армянские товары в Иран», - заявил   Сейед Али Табатабаее Панах, добавив, что в случае необходимости Иран может оказать помощь Армении также в технологической сфере.