ՀՀ-ում Իրանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Մուհամադ Ռեիսին ուսումնասիրում է ամերիկյան «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերությանը Որոտանի ՀԷԿ-ի վաճառքի մանրամասները: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցին անձամբ հայտնել է դեսպան Ռեիսին` պատասխանելով հարցին, թե կարող է դա ազդել Հայաստանի եւ Իրանի միջեւ էներգետիկ համագործակցությանը:
Նշենք, որ Իրանը Հայաստանին գազ է մատակարարում` Հայաստանից արտահանվող էլեկտրաէներգիայի փոխարեն:
Հիշեցնենք, որ հունվարի 29-ին ՀՀ էներգետիկայի եւ բնական պաշարների նախարար Արմեն Մովսիսյանի եւ «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերության փոխնախագահ, ԱՊՀ եւ Արեւելյան Եվրոպայի  երկրների հարցերով գործադիր տնօրեն Գերի Լեվեզլիի միջեւ ստորագրվել էր Որոտանի ՀԷԿ-ը գնելու վերաբերյալ համաձայնագիր:
Ըստ ստորագրված փաստաթղթի` «Կոնտուր Գլոբալ» ընկերության սեփականությունը դարձած հիդրոկասկադը էլեկտրաէներգիայով կապահովի Հայաստանի բաշխիչ ցանցերը: Այն նախատեսում է 70 միլիոն դոլար ներդրում 6 տարվա ընթացքում` համալիրի արդիականացման, անվտանգության ու հուսալիության բարձրացման համար:

YEREVAN. – Iranian Ambassador to Armenia, Mohammad Reisi, is studying the details of the sale of Armenia’s Vorotan Hydro Cascade to American company ContourGlobal.
Ambassador Reisi himself told the above-said to Armenian News-NEWS.am, in response to the query as to whether this deal could impact the energy cooperation between Armenia and Iran.
Iran supplies natural gas to Armenia in return for electricity from Armenia
On January 29, Energy and Natural Resources Minister of Armenia, Armen Movsisyan, and ContourGlobal’s Executive Vice President and CEO for Eastern Europe & CIS, Garry Levesley, signed an agreement on the sale of the Vorotan Hydro Cascade—which is a series of three hydroelectric power plants—to the US company.
Under the terms of the agreement, ContourGlobal Hydro Cascade, a direct and wholly owned subsidiary of ContourGlobal, will supply power to the Armenian grid under a long-term power purchase agreement.  It will also invest US$ 70 million over the next six years in a refurbishment program to modernize the plants and improve their operational performance, safety, reliability, and efficiency.