Հայկական կողմը պետք է իր բոլոր հաշվետվություններն ու պայմանագրերը ներկայացնի իր պետական լեզվով՝ անկախ նրանից, դա որեւէ մեկին դուր է գալիս, թե ոչ, անկախ նրանից՝ որքանով է դա դժվարացնում կամ հեշտացնում այս կամ այն երկրի պաշտոնյաների աշխատանքը: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում նշեց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով Ռուսաստանի դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովի հայտարարությունը, թե Բելառուսի, Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի մաքսային ծառայությունների աշխատանքային լեզուն ռուսերենն է, իսկ Հայաստանում՝ հայերենը, եւ «պետք է լուրջ աշխատանք տանել, հակառակ դեպքում այդ երկրներում իրար չեն հասկանա»:
Զոհրաբյանի խոսքով՝ բարեբախտաբար, Հայաստանում պետական լեզուն դեռեւս հայերենն է, եւ ինքը հույս ունի, որ այդպես էլ կմնա՝ անկախ բոլոր հնարավոր մաքսային գործընթացներից:
Հարցին, թե հայկական կողմը հանդես կգա՞ պատասխան առաջարկով, որ ռուս պաշտոնյաները սովորեն հայերեն, ԲՀԿ-ական պատգամավորը պատասխանել է. «Չեմ կարծում, որ հայկական կողմն այդքան համարձակություն կունենա, ես դա բացառում եմ»:
Հիշեցնենք, որ փետրվարի 12-ին Ռուսաստանի Դաշնային մաքսային  ծառայության ղեկավար Անդրեյ Բելյանինովը հայտարարել է, որ Հայաստանի՝ Բելառուսի, Ռուսաստանի եւ Ղազախստանի Մաքսային միությանն անդամակցելու գործընթացում արդիական խնդիրներից մեկը տեղեկատվական փոխգործակցության կարգավորումն է: Նա պարզաբանել է, որ Բելառուսի, Ռուսաստանի եւ Ղազախաստանի մաքսային ծառայությունների գործնական շփման լեզուն ռուսերենն է, իսկ Հայաստանում ՝ հայերենը: «Պետք է լուրջ աշխատանք կատարել, այլապես միմյանց չենք հասկանա: Պետք է շատ աբն նորից յուրացնել»,-ընդգծել է ԴՄԾ նախագահը: Միաժամանակ նա հավելել է, որ «պետք է հարգանքով վերաբերել այն պահուստին, որն ունի Հայաստանը»:
Մաքսային միության անդամակցության մտադրության մասին Հայաստանը հայտարարել է 2013թ.-ի սեպտեմբերի 3-ին Մոսկվայում Սերժ Սարգսյանի եւ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի միջեւ բանակցություններից հետո: Դեկտեմբերի 24-ին հաստատվեց Հայաստանի ՄՄ անդամակցության «Ճանապարհային քարտեզը», իսկ այս տարի հունվարին Հայաստանի կառավարությունը հաստատեց «Ճանապարհային քարտեզի» իրականացման միջոցառումների ծրագիրը:

Армянская сторона должна представлять все свои отчеты и договоры на государственном языке Армении, вне зависимости от того, нравится это кому-либо или нет, и независимо от того, насколько это затрудняет или облегчает работу чиновников тех или иных стран. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения» Наира Зограбян, комментируя заявление руководителя Федеральной таможенной службы России Андрея Бельянинова о том, что у таможенных служб Беларуси, России и Казахстана языком делового общения является русский, а в Армении – армянский, и «нужно очень серьезную провести работу, иначе в этих странах не будут друг друга понимать».
По ее словам, к счастью, в Армении государственным языком все еще является армянский, и она надеется, что он и останется, независимо от всех возможных таможенных процессов. В ответ на вопрос, выступит ли армянская сторона с контрпредложением, например, чтобы российские чиновники выучили армянский язык, она отметила: «Не думаю, что армянской стороне хватит столько храбрости выступить с подобным предложением, я исключаю это».
Напомним, что 12 февраля руководитель Федеральной таможенной службы России Андрей Бельянинов заявил, что одной из актуальных проблем в процессе вступления Армении в Таможенный союз Беларуси, России и Казахстана является налаживание информационного взаимодействия. Он пояснил, что у таможенных служб Беларуси, России и Казахстана языком делового общения является русский, а в Армении – армянский. «Нужно очень серьезную провести работу, иначе мы не будем друг друга понимать. Предстоит много заново освоить», - подчеркнул глава ФТС. В то же время он добавил, что «надо с уважением относиться к тому багажу, который есть у Армении».
О намерении вступить в Таможенный союз президент Армении Серж Саргсян заявил 3 сентября 2013 года в Москве после переговоров с президентом России Владимиром Путиным. 24 декабря предыдущего года была утверждена «Дорожная карта» присоединения Армении к ТС, а в январе текущего года Правительство Армении утвердило программу мероприятий по реализации «Дорожной карты».