Իրանի ներքին գործերի նախարար Աբդուլրեզա Ռահմանի Ֆազլին հայտարարել է, որ իր երկրի զորքերը կարող են ներխուժել Պակիստան եւ Աֆղանստան` ավելի վաղ անհայտ Jaish al-Adl խմբավորման կողմից պատանդ վերցված իրանցի սահմանապահներին փրկելու համար:
Ըստ նախարարի` Թեհրանն արդեն դիմել է Իսլամաբադին եւ Քաբուլին` խնդրելով «արագ» պարզել  իրավիճակը եւ տուն վերադարձնել առեւանգված իրանցի հինգ սահմանապահներին:
Ըստ Իրանի ներքին գործերի նախարարի` հակառակ դեպքում Թեհրանն իրեն իրավունք է վերապահում զորքեր մտցնել հարակից տարածք, որպեսզի այնտեղ անվտանգության գոտի հաստատի, որը Իրանի քաղաքացիներին կպաշտպանի դրսի ոտնձգություններից, հայտնում է lenta.ru-ն` վկայակոչելով Associated Press-ը:
Նշվում է, որ ոչ Պակիստանի, ոչ Աֆղանստանի իշխանությունները դեռ ոչ մի կերպ չեն արձագանքել Իրանի ներքին գործերի նախարարի հայտարարությանը:
Նշենք, որ անապատային տեղանքը, որտեղ միանում են Իրանի, Պակիստանի եւ Աֆղանստանի սահմանները, երեք երկրների ամենաքիչ բնակեցված վայրերից մեկն է: Այնտեղ հիմնականում ապրում են քոչվոր ցեղերը, որոնք պետական սահմաններ չեն ճանաչում:

Министр внутренних дел Ирана Абдолреза Рахмани Фазли заявил, что войска его страны могут вторгнуться на территорию Пакистана и Афганистана, чтобы спасти иранских пограничников, взятых в плен ранее неизвестной группировкой Jaish al-Adl.
По словам министра, Тегеран уже обратился к Исламабаду и Кабулу с просьбой «быстро и мощно» разобраться с ситуацией и вернуть домой пятерых иранских пограничников, похищенных на прошлой неделе.
По словам главы иранского МВД, в противном случае Тегеран оставляет за собой право ввести войска на сопредельную территорию, чтобы установить там зону безопасности, которая оградит граждан Ирана от посягательство извне, сообщает Лента.Ру со ссылкой на Associated Press.
Как отмечается, ни пакистанские, ни афганские власти пока никак не отреагировали на замечания иранского министра внутренних дел.
Отметим, что пустынная местность, где сходятся границы Ирана, Пакистана и Афганистана, является одной из наименее заселенных во всех трех странах. Там, в основном, живут кочевые племена, не признающие существующих государственных границ.