Հարկավոր է պարզել, թե որքանով է գազի սակագինը համապատասխանելու Հայաստանի՝ «Էներգետիկայի մասին» օրենքին: Այս մասին փետրվարի 24-ին հայտարարել է Հայաստանի խորհրդարանի ֆինանսների հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ, ՀՅԴ-ական պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը:
Անդրադառնալով հայ-ռուսական միջխորհրդարանական համաձայնագրին՝ Մինասյանն ընդգծել է, որ պետք է ստուգել արդյոք որքանով է այն համապատասխանում ՀՀ՝ «Էներգետիկայի մասին» օրենքին: «Գործող օրենքի համաձայն՝ սպառման ծավալների հիման վրա սակագների դիֆերենցիացիայի հնարավորությունը նախատեսվում է միացման պայմանների, սեզոնայնության, օրվա ժամերի հիման վրա: Կարծում եմ, որ գազի գնագոյացումը, նախ եւ առաջ, պետք է բխի հայկական օրենսդրությունից, հետո միայն՝ միջազգային պրակտիկայից»,-ասել է Մինասյանը:
Հիշեցնենք, որ համաձայնագրերը ստորագրվել էին դեկտեմբերի 2-ին Պուտինի՝ Հայաստան կատարած այցելության ընթացքում:

Необходимо выяснить, насколько тарифы на газ в Армении будут соответствовать Закону РА «Об энергетике». Об этом заявил 24 февраля  зампред Комиссии по финансам парламента Армении, депутат от АРФ Дашнакцутюн Арцвик Минасян в ходе обсуждений по созданию временной депутатской комиссии по газу.
Касаясь армяно-российского межправительственного соглашения «О порядке формирования цен при поставке природного газа в Республику Армения», Минасян отметил, что нужно проверить его соответствие закону РА «Об энергетике». «По действующему закону, предусмотрена возможность дифференциация тарифов по объему потребления, условиям подключения, сезонности, часу суток. Думаю, что принципы формирования тарифов на газ должны, в первую очередь, исходить из армянского законодательства, а уже потом – из международной практики», - сказал Минасян.
Напомним, что соглашения были подписаны 2 декабря в ходе визита в Армению президента России  Владимира Путина.