Ռուսական «Ռոսատոմ» պետական կորպորացիայի պատվիրակությունը գտնվում է Հայաստանում Հայկական ԱԷԿ-ի դիագնոստիկայի համար: Այդ մասին NEWS.am-ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի էներգետիկայի նախարար Արմեն Մովսիսյանը: Արդյունքների համաձայն՝ նշել է նա, կկազմվի ՀԱԷԿ վերազինման արժողության գնահատական՝ դրա գործունեությունը 2016թ.-ից մինչեւ 2026թ.-ը երկարաձգելու համար: Աշխատանքներին հետեւում են ԱՄԷԳ մասնագետները:
«Նախնական գնահատական դեռ չկա, սակայն աշխատանքների գրաֆիկն անսահմանափակ չէ: Ռուս գործընկերներն այստեղ կմնան, որքան անհրաժեշտ է»,- հայտարարել է Մովիսիսյանը: Վերազինման համար անհրաժեշտ վարկային միջոցներն ամենայն հավանականությամբ, նույնպես ռուսական կողմը կտրամադրի:
Հիշեցնենք, որ ինչպես ավելի վաղ նշում էր Հայաստանի նախագահին կից Ատոմային էներգետիկային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վահրամ Պետրոսյանը, ՀԱԷԿ-ի նման մեկ այլ կայանի վերականգնումը գնահատվում է 120-160 մլն դոլար:

Делегация российской госкорпорации «Росатом» находится в Армении для участия в диагностике Армянской АЭС. Об этом сообщил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am министр энергетики Армении Армен Мовсисян. По итогам диагностики, отметил он, будет составлена оценка стоимости перевооружения ААЭС для продления срока ее жизни с 2016 до 2026 г. За работами следят и специалисты МАГАТЭ.
«Предварительной оценки пока нет, но график работ не ограничен. Коллеги из России пробудут здесь сколько необходимо», - заявил Мовсисян. Кредитные средства на перевооружение, скорее всего, тоже выдаст российская сторона.
Напомним, как ранее отмечал секретарь Совета по безопасности атомной энергетики при президенте Армении Ваграм Петросян, реставрация станций с реактором, аналогичным ААЭС (ВВЭР-440) оценивается в $120 – 160 млн.