Ես անհանգստանում են Ուկրաինայում իրադարձությունների կապակցությամբ, բայց ավելի շատ անհանգստանում եմ այն պատճառով, թե ինչ է կատարվում այդ կապակցությամբ մեզ մոտ: Այդ մասին Snob.ru պարբերականում <Զզվանքի մասին> վերտառությամբ գրառման մեջ նշել է հայտնի երաժիշտ եւ հեռուստահաղորդավար, <Մաշինա վրեմենի> խմբի մենակատար Անդրեյ Մակարեւիչը՝ քննադատելով Ուկրաինայի հետ կապված Կրեմլի քաղաքականությունը:
<Եթե կառավարությունը չի լսում իր ժողովրդին եւ միաժամանակ բռնանում է նրա վրա, ժողովուրդը նրան տապալում է: Այնպես որ Ուկրաինայում տիպիկ հեղափոխություն է տեղի ունեցել, եւ որքան էլ չսիրեմ հեղափոխությունները, ես չեմ կարող այն անարդար անվանել: Ու հիմա ինչքան էլ թափահարեք ձեր թեւերը, որքան էլ ըմբոստացող ժողովրդին անվանեք <շագանակագույն ժանտախտ>, դա զզվելի է>,- Ուկրաինայի դեպքերն է ներկայացրել Մակարեւիչը:
Հայտնի երաժիշտը դատապարտել է Մայդանի նկատմամբ կրեմլյան լրատվամիջոցների թշնամական քարոզչությունը. <Տղերք, դուք ինչի եք ձգտում: Ուզում եք հասարակական կարծիք ստեղծել՝ ռուսական զորքերն ինքնիշխան երկրի տարածք մտցնելու համար, կամ Ղրիմը պոկելու համար>:
Երաժիշտը կարծում է, որ քարոզիչներին հաջողվել է զոմբիացնել <մեծ քանակությամբ ապուշների եւ պարզապես անկայուն հոգեբանությամբ տգետների>, որոնք հիմա զենքը ձեռքին ձգտում են ցեղասպանությունից փրկել Ուկրաինայի ռուսալեզու բնակչությանը:
Մակարեւիչը համարում է, որ ռուսական լրատվամիջոցների քարոզիչները պարզապես տպավորություն է, թե Ռուսաստանը պայքարում է Յանուկովիչի իշխանության վերադարձի, այլ ոչ երկու ժողովուրդների բարեկամության համար: <Տղերք, ինչու եք նրան թաքցրել Ռուսաստանում: Ազնիվ մարդը չի թաքցնի հանցագործին ու գողին, իսկ գողը կթաքցնի: Ինչու եք ձեզ խայտառակ անում մարդկության առջեւ: Ես գիտեմ, որ դուք թքած ունեք, բայց ամեն դեպքում... Տղերք, մենք դեռ պիտի միասին ապրենք, հարեւանությամբ, բարեկամությամբ>,- Ուկրաինայի հանդեպ ագրեսիվ տրամադրված մարդկանց կոչ է արել երաժիշտը: Նա նաեւ հիմարություն է անվանել Ուկրաինայի քաղաքներում հուշարձանները հանելն ու լեզուների մասին օրենքը չեղյալ հայտարարելը:

Я переживаю за события на Украине. Но гораздо сильнее я переживаю по поводу того, что творится в этой связи у нас. Об этом в посте «Про мерзость» в издании Сноб.ру написал известный музыкант и телеведущий, лидер рок-группы «Машина времени» Андрей Макаревич, раскритиковав политику Кремля касательно Украины.
«Если правительство не слышит своего народа и при этом насилует его, народ его сметает. Так что на Украине произошла самая типичная революция, и при всей моей нелюбви к революциям я не могу назвать ее несправедливой. И теперь можно сколько угодно хлопать крыльями, называть восставших граждан «коричневой чумой» – выглядит это омерзительно», – описал события в Украине Макаревич.
Знаменитый музыкант осудил враждебную пропаганду против Майдана со стороны кремлевских СМИ: «Ребята, вы чего добиваетесь? Создания общественного мнения для ввода войск на территорию суверенного государства? Оттяпать Крым?».
Певец считает, что пропагандистам удалось зомбировать «большое количество идиотов и просто неучей с нестабильной психикой», которые теперь с оружием в руках рвутся спасать русскоязычное население Украины от геноцида.
Макаревич полагает, что пропагандисты из российских СМИ просто намерены поссорить украинский и русский народ, и выглядит так, как будто Россия борется лишь за возвращение власти Януковичу, а не за дружбу двух народов: «Ребята, зачем вы спрятали его в России? Честный человек не будет укрывать преступника и вора. А вор – будет. Зачем вы себя позорите перед человечеством? Я знаю, что вам наплевать, но все-таки?  Ребята, нам с ними жить. По-прежнему по соседству. И желательно в дружбе. А как им жить, они решат сами», – призвал музыкант сторонников агрессии против Украины. В то же время он счел объяснимой глупостью снос памятников и отмену закона о языках в Украине.