Վերջին տարիներին թմրամիջոցների մասին ավելի շատ են երգում, քան սիրո, իսկ երջանկության մասին ստեղծագործություններն ընդհանրապես շատ քիչ են: Նման եզրակացության է եկել ամերիկացի նկարիչ Նիկոլայ Լամը, ով հատուկ հետազոտություն է իրականացրել:
«Երաժշտության պատմություն» նախագծում նկարիչը ուսումնասիրել է 1960-2013-ն ընկած ժամանակահատվածում հիթ-շքերթների լավագույն երգերը:
Ինֆոգրաֆիկան թույլ է տալիս պատկերավոր ցույց տալ, թե ինչ թեմաներ են հետաքրքրել հասարակությանը նախկինում եւ ինչ է տեղի ունենում այսօր, գրում է Huffington Post-ը:
Հետազոտության համաձայն՝ այսօր ավելի շատ երգեր են հնչում սեքսի մասին, քան 1960-ական-1980-ականներին: Ժամանակակից ստեղծագործություններում հաճախ է հնչում «հիմար» բառը, ինչը նախկինում չի եղել: Սիրո խոստովանություն պարունակող երգերը կարելի է մատների վրա հաշվել, իսկ «երջանիկ» բառը ընդհանրապես դադարել են օգտագործել:
Այդուհանդերձ, կան բառեր, որոնք մնում են վարկանիշի վերին հորիզոնականներում երկար տարիներ: Օրինակ, baby բառը նախանձելի հաճախականությամբ հնչել է եւ 1960-ականների երգերում, եւ 2013-ին: Փողի մասին նույնպես արտիստները երգում են տասնամյակներ: Բացի այդ, առավել պոպուլյար է մնում «տուն» բառը, թեեւ այն ավելի հաճախ է օգտագործվել 1990-ականներին:

О наркотиках в последние годы поют больше чем о любви, а о счастье сочиняется совсем немного песен. К такому выводу пришел американский художник Николай Ламм, проведя специальное исследование.
В проекте «История музыки» художник изучил лучшие песни хит-парада Billboard с 1960 по 2013 год. Цветной прямоугольник на инфографике - это одна песня, композиции в колонке года расположены сверху вниз по мере снижения их популярности. Чем ярче прямоугольник, тем чаще слово встречается в тексте песни. Голубой означает, что такое слово вообще не встречается, передает Russia Today
Инфографика позволяет наглядно показать, какие темы интересовали общественность раньше и что происходит теперь, - пишет Huffington Post. Согласно исследованию, сегодня появляется все больше песен о сексе, чем в 60-х – 80-х годах. В современных композициях часто звучит слова «дурак», чего вообще не было раньше. Песни с признанием в любви можно сосчитать по пальцам , а слово «счастливый» вообще перестаёт использоваться.
Тем не менее, есть слова, которые остаются на вершине рейтинга в течение многих лет. Например слово baby, встречается с завидным постоянством и в 1960 году и в 2013. О деньгах артисты также поют на протяжении десятилетий. Кроме того, одним из наиболее популярных остаётся слово «дом», хотя чаще всего оно использовалось в 1990.