Աշխատանքային այցով Իռլանդիայում գտնվող ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն մարտի 6-ին Դուբլինում մասնակցել է Եվրոպական ժողովրդական կուսակցության լիագումար նստաշրջանին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով:
Ստորեւ ներկայացնում ենք ելույթն ամբողջությամբ.
«Մեծարգո Նախագա՛հ Դոլ,
Նախ եւ առաջ միանում եմ Իռլանդիայի վարչապետ Էնդա Քենիի եւ Իռլանդական Ֆիննա Գաել կուսակցության հասցեին հնչած երախտագիտության խոսքերին` գագաթնաժողովի փայլուն կազմակերպման եւ հրաշալի հյուրընկալության համար:
Այսօր առաջին անգամն է, որ ԵԺԿ գագաթնաժողովն անցկացվում է առանց երջանկահիշատակ Վիլֆրիդ Մարտենսի: Նա բացառիկ ավանդ ունեցավ Եվրոպայի ամենամեծ քաղաքական ընտանիքի՝ ԵԺԿ-ի հիմնադրման եւ կայացման գործում, առաջնորդեց այն բազմաթիվ հաղթանակների ճանապարհով: Վստահ ենք, որ Նախագահ Դոլի փորձառու ղեկավարությամբ ԵԺԿ ընտանիքը կշարունակի կենսագործել կուսակցության հիմնարար արժեքներից բխող իր առաքելությունը:
Մայիսին կայանալիք Եվրոպական խորհրդարանի ընտրությունները կարեւոր հանգրվան են Եվրոպայի քաղաքական կյանքում: Համոզված եմ, որ Եվրոպական ժողովրդական կուսակցությունը կրկին կարժանանա եվրոպացիների բարձր վստահությանը եւ կշարունակի մնալ Եվրոպայի առաջընթացի շարժիչ ուժը, բարեփոխումների ջատագովն ու իրականացնողը: ԵԺԿ-ի հաղթանակը թույլ կտա նոր եռանդով լծվել խաղաղ եւ բարեկեցիկ Եվրոպա կառուցելու կարեւոր գործին:
Պարո՛ն Նախագահ,
Եվրոպական միությունը եւ Արեւելյան գործընկերությունը կանգնած են մարտահրավերների առջեւ: Ուկրաինայի իրադարձությունները լուրջ մտահոգության առարկա են բոլորիս համար: Խորապես ցավում ենք, որ Կիեւում եղան մեծաքանակ մարդկային զոհեր: Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ է անել առավելագույնը լարվածության թուլացման եւ երկխոսության միջոցով ողջամիտ լուծումներ գտնելու ուղղությամբ:
Ինչպես եւ նախկինում՝ գտնում ենք, որ հարաբերությունների ընդլայնումն ու խորացումը մի գործընկերոջ հետ չպետք է հանգեցնի նոր բաժանարար գծերի ձեւավորմանը: Հայաստանը շարունակելու է շահերի համադրությանն ու ներդաշնակեցմանն ուղղված իր քաղաքականությունը:
Մենք շնորհակալ ենք Եվրոպական միությանը 2013թ. դեկտեմբերին Հայաստանին Արտոնությունների ընդհանրացված համալրված համակարգից օգտվելու հնարավորություն ընձեռելու համար: Այդուհանդերձ, այդ համակարգի առավելությունները լիարժեք օգտագործելու համար դեռեւս կա իր լուծումը պահանջող մի կարեւոր խնդիր, այն է` Եվրոպական միության մաքսային միության անդամ Թուրքիայի կողմից Հայաստանի ապօրինի շրջափակման վերացումը: Այսօր, երբ մարդկությունը ոգեկոչում է Առաջին աշխարհամարտի հարյուրամյակի սարսափը, Թուրքիան ոչ միայն չի հրաժարվում ժխտողականության իր քաղաքականությունից, ոչ միայն փորձում է մոռացության մատնել Հայոց Ցեղասպանության միլիոնավոր զոհերի հիշատակն ու անտեսել հայրենազրկված ժողովրդի պահանջը, ոչ միայն չի ապաշխարում կատարվածի համար, այլ շարունակում է Հայաստանին եւ հայերին վնասելու ազգատյաց եւ այլատյաց արմատներ ունեցող քաղաքականությունը:
Եվրոպական արժեհամակարգի առանցքային սկզբունքներից է չլռել, երբ տեսնում ենք անարդարություն, երբ լսում ենք կողմնապահ մտքեր, եւ հատկապես երբ ականատես ենք լինում այլատյացության դրսեւորման: «Այլեւս երբեք»-ը մեր իսկ կարգախոսն էր, որ ծնվեց երկու աշխարհամարտերի արհավիրքներից: Բայց այդ կարգախոսը կյանքի կոչելու միայն մեկ ձեւ կա` հիշել, դատապարտել եւ պահանջել: Մեզ համար անընդունելի եւ անհասկանալի է, երբ մենք հանդուրժում ենք ֆաշիզմի որեւէ դրսեւորում, երբ ձեւացնում ենք, որ չենք լսում Եվրոպայի խորհրդի անդամ-պետություն Ադրբեջանի նախագահի ելույթը, երբ նա բացեիբաց ատելություն եւ թշնամանք է քարոզում: Որպեսզի Արեւելյան գործընկերությունն աշխատի, մենք պետք է շիտակ եւ ազնիվ լինենք միմյանց հուզող հարցերում:
Մենք մեծապես գնահատում ենք, որ տարիներ շարունակ Եվրոպական միությունը եւ նրա անդամ երկրներն աջակցություն են ցուցաբերել Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական եւ ինստիտուցիոնալ զարգացմանը, պետական կառույցների ամրապնդմանը, հանրային կառավարման բարեփոխմանը, կոռուպցիայի դեմ պայքարի եւ աղքատության կրճատման գործում: Մոտ երկու շաբաթ առաջ Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհուրդը հավանություն տվեց 2014-2015թթ. համար ՀՀ-ԵՄ գործողությունների ծրագրի կատարումն ապահովող միջոցառումների ցանկին: Մենք հանձնառու ենք շարունակելու մեր ջանքերը Եվրոպական միության հետ գործուն կառուցակարգեր ձեւավորելու ուղղությամբ, որոնք մի կողմից արտացոլում են ԵՄ հետ Հայաստանի նախորդ քննարկումների բովանդակությունը, մյուս կողմից՝ համատեղելի են համագործակցության մյուս ձեւաչափերի հետ:

President of Armenia Serzh Sargsyan, who was in Ireland on a working visit, on Thursday took part in the plenary session of the European People’s Party (EPP) in Dublin, where he delivered an address.
“Distinguished President Daul,
“Ladies and gentlemen,
“At the outset I would like to join others and express our gratitude to the Irish Prime Minister Enda Kenny and Fine Gael party for the excellent organization of the Congress and warm hospitality extended to us.
“Today it is for the first time that an EPP Congress is being held without Wilfried Martens, our President of blessed memory. He made an exceptional contribution to the establishment and development of the EPP, Europe’s largest political family, and led it through the path of numerous victories it registered. I am confident that under the capable leadership of President Daul the EPP will continue pursuing the mission that stems from the Party’s founding principles.
“The European Parliament election to be conducted in May will be an important stage in the Europe’s political life. I believe that the European People’s Party will anew gain high trust of the Europeans and remain the driving force of the European progress, the champion and carrier of the reforms. The EPP’s victory will allow renewed effort in building a peaceful and prosperous Europe to come true.
“The European Union and Eastern Partnership face challenges. The Ukrainian events are a matter of serious concern to all of us. We regret profoundly that numerous human lives’ losses were registered in Kiev. Under the existing circumstances it is necessary to take all possible measures in order to ease the tension and find reasonable solutions by the means of a dialogue.
“As in the past we believe that expanding and deepening relations with a partner should not result in the emergence of new dividing lines. Armenia will continue its policy of complementing and harmonizing interests.
“We are grateful to the European Union for the decision it made in December 2013 to provide Armenia with an opportunity to benefit from the enhanced Generalised Scheme of Preferences.
“Nevertheless, for the successful implementation of the Scheme there is an important issue awaiting solution, which is unmaking of the illegal blockade that the European Union’s Customs Union member Turkey imposed on Armenia. Nowadays, when humankind gets ready to mark the centennial of the World War I and the horror it unleashed, Turkey continues its policy of denial, attempts to bury the memory of more than one million victims of the Armenian Genocide and disregard demands of a nation that was deprived of its homeland, refuses to repent for what had been done and thus pursues a xenophobic policy that at its roots is aimed at harming Armenia and Armenians.
A key principle of the European system of values is not to remain silent, when there is an injustice, when there is a bigotry exposed, and especially when we witness manifestations of xenophobia. ‘Never again!’ has been our motto born out of calamity that two World Wars brought in. But there is only one way to make that motto come true: it is to remember, to condemn and to demand. It is incomprehensible and unacceptable to us, when any manifestations of fascism are being tolerated, when evident hate speech of the President of Azerbaijan, a Council of Europe member State, is pretended to go unnoticed. For the Eastern Partnership to work effectively we should employ straight and honest talk on the issues of reciprocal concern.
“We appreciate the assistance that the European Union and its member States have been backing Armenia in its social-economic and institutional development, strengthening of our Government agencies, reform of the public sector, fight against corruption and reduction of poverty. About two weeks ago the National Security Council of Armenia approved an action plan for cooperation between Armenia and the EU in 2014 and 2015. We are committed to continue our efforts at seeking effective cooperation mechanisms with the EU, which will both reflect the essence of the preceding discussions we had with the EU and are compatible with the other cooperation formats.