Այա Սոֆիա (Սուրբ Սոֆիա) քրիստոնեական տաճարը մզկիթի վերածելու Թուրքիայի կառավարության  ցանկացած փորձ ամենավտանգավոր հետեւանքները կունենա եւ Թուրքիային կկանգնեցնի լուրջ մարտահրավերի առաջ` ողջ քրիստոնյա աշխարհում:   Այս մասին հայտնել է Հունաստանի մշակույթի նախարար Պանոս Պանայոտոպուլոսը:
«Դա միանգամայն անընդունելի է. համաշխարհային քաղաքակրթությանը պատկանող հուշարձանները պետք է հասանելի լինեն բոլորին` առանց բացառության, անկախ նրանց կրոնական պատկանելությունից», - նշել է նախարարն իր ուղերձում, որը մեջբերում է «Ալ Ջազիրան»:
Պանայոտոպուլոսի հայտարարությունը հետեւել է հունական մամուլում հայտնված` Ստամբուլում Այա Սոֆիա (Սուրբ Սոֆիա) քրիստոնեական տաճարը մզկիթի վերածելու թուրք կառավարության մտադրության վերաբերյալ տեղեկատվությանը: XV դարում` Օտոմանյան կայսրության օրոք, քրիստոնեական Սուրբ Սոֆիա տաճարն արդեն մզկիթի էր վերածվել: Սակայն դարեր անց`1935 թ.  «թուրք ազգի հայր» Քեմալ Աթաթուրքը Այա Սոֆիան թանգարանի վերածելու որոշում էր կայացրել, որը հասանելի կլիներ եւ թուրքերին, եւ արտասահմանյան զբոսաշրջիկներին:
Հույն նախարարը կարծում է, որ «եթե Սուրբ Սոֆիան նույնիսկ վերածվի սրբավայրի, ապա բացառապես` ուղղափառ եկեղեցու», հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ներկայումս բազմաթիվ հունական եւ եվրոպական կազակերպություններ դիմում են Եվրախորհրդարան` պահանջելով Անկարային նման գաղափարից մեկընդմիշտ հրաժարվելու վերաբերյալ հրաման արձակել:
Չնայած որ Այա Սոֆիան Թուրքիայի իրավասության ներքո է, Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գլխավորած կառավարության համար Այա Սոֆիան մզկիթի վերածելու ծրագիրը հղի է բազմաթիվ դժվարություններով` հաշվի առնելով ինչպես երկրի ներսում տնտեսական խնդիրները, այնպես էլ եվրոպական պետությունների հետ առեւտրային լարված հարաբերությունները:

Любая попытка турецкого правительства вновь преобразовать крупнейший в мире христианский собор - Айя-София (Святой Софии) в мечеть приведет к самым опасным последствиям и поставит Турцию перед серьезным вызовом во всем христианском мире. Об этом  заявил греческий министр культуры Панос Панайотопулос.
«Это абсолютно неприемлемо; памятники, принадлежащие мировой цивилизации должны быть доступны всем без исключения людям, вне зависимости от их религиозной принадлежности», - отметил министр в обращении, которое цитирует телеканал «Аль-Джазира».
Заявление Панайотопулоса последовало вслед за появившейся в греческой прессе информации о намерении турецкого кабинета восстановить статус Айя-Софии как соборной мечети в Стамбуле. В XV веке во времена Оттоманской империи христианской собор Святой Софии уже был переоборудован в мечеть. Однако, спустя столетия, в 1935 году «отец турецкой нации» Кемаль Ататюрк принял решение о преобразовании Айя-Софии в музей, доступный и туркам, и иностранным туристам.
Как считает греческий министр, «если Святая София и может быть превращена в религиозную святыню, то исключительно в православный храм», передает ИТАР-ТАСС
В настоящее время многие греческие и европейские организации обращаются с требованием в Европарламент издать указ, призывающий Анкару навсегда отказаться от подобной идеи.
Несмотря на то, что Айя-София находится под юрисдикцией Турции, для нынешнего правительства во главе с Тейипом Эрдоганом план переоборудования Айя-Софии в мечеть сопряжен с огромными сложностями, учитывая как экономические проблемы внутри страны, так и напряженные торговые отношения с европейскими государствами.