«Փարաջանով» ֆիլմի սցենարի հեղինակ, պրոդյուսեր եւ ռեժիսոր Ելենե Ֆետիսովան չի մասնակցի Հայաստանի պետական մրցանակի հանձնման արարողությանը, որը հանձնվելու է այդ ֆիլմին:
Ֆետիսովայի խոսքով՝ բոյկոտի պատճառը Հայաստանի կողմից Ղրիմում կայացած հանրաքվեի ճանաչումն է: Այս մասին, նա գրել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին ուղղված բաց նամակում, հաղորդում է «Կոմենտարիի»-ն:
«Քանի որ դուք ձեր աջակցությունն ենք հայտնել Ղրիմի «հանրաքվեին»՝ այն անվանելով «ազատ կամարտահայտման միջոցով ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացման հերթական օրինակը, որը սակայն, իմ կարծիքով, որպես Ուկրաինայի քաղաքացի, միջազգային իրավակարգի եւ եվրոպական արժեքների խախտում է, ինչպես նաեւ սպառնալիք է Ուկրաինայի քաղաքացիների եւ ողջ մարդկության խաղաղությանն ու հանգստությանը, ես պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ ինձ համար անհնարին եմ համարում ներկա գտնվել մարտի 21-ին Երեւանում կայանալիք ֆիլմի ստեղծողների պարգեւատրման արարողությանը»,-հայտարարել է Ֆետիսովան:
Դրամական պարգեւը, որը պատկանում է Ֆետիսովային, ռեժիսորը խնդրում է փոխանցել հայ որբերի կարիքներին: «Վստահ եմ, որ Սերգեյ Փարաջանովը նույնկերպ կվարվեր»,-հավելել է նա:
Նշենք, որ «Փարաջանովը» այսօրվա դրությամբ համատեղ  խոշորագույն արտադրանքն է Ուկրաինայի մասնակցությամբ  (այդ թվում՝ Ֆրանսիայի, Հայաստանի, Վրաստանի), որի բյուջեն կազմում է 1 մլն 980 հազար եվրո, որի կեսը ապահովել է Ուկրաինայի կինոյի հարցերով պետական գործակալությունը:
«Փարաջանովի» համաշխարհային պրեմիերան կայացել է 2013թ. հուլիսին Չեխիայում՝ А խմբի ամենահեղինակավոր միջազգային կինոփառատոններից մեկում, որտեղ կինոնկարը ներկայացնում էր Ուկրաինան՝ East of the West միջազգային մրցութային հիմնական ծրագրում:
Բացի դրանից, Օդեսայի միջազգային կինոփառատոնում նույն տարում ֆիլմն ստացել էր «Ոսկե դյուկ» մրցանակը՝ որպես «Ուկրաինական լավագույն լիամետրաժ ֆիլմ»:

Автор сценария, продюсер и сорежиссер фильма «Параджанов» Елена Фетисова не поедет на церемонию вручения Государственной премии Армении, которую присуждена этой ленте
По словам Фетисовой, причиной бойкота стало признание Арменией референдума в Крыму. Об этом она написала в открытом письме к президенту Армении Сержу Саргсяну, сообщают «Комментарии»
«В связи с тем, что вы высказались в поддержку проведенного в Крыму «референдума», назвав его «очередным образцом реализации права народов на самоопределение путем свободного волеизъявления», но который, на мой взгляд, как гражданки Украины, является нарушением международного правопорядка и европейских ценностей, а также несет угрозу миру и спокойствию граждан Украины и всего человечества, я официально заявляю о том, что считаю для себя невозможным принять участие в церемонии награждения создателей фильма 21 марта в Ереване», - заявила госпожа Фетисова.
Денежное вознаграждение, которое принадлежит ей, режиссер просит перечислить на нужды армянских детей-сирот. «Уверена в том, что Сергей Параджанов поступил бы так же», - добавила она.
Отметим, что картина «Параджанов» - крупнейшая на сегодняшний день международная ко-продукция с участием Украины (а также Франции, Армении и Грузии), бюджет которой составляет 1 млн. 980 тысяч евро, половину из этой суммы обеспечило Государственное агентство Украины по вопросам кино.
Мировая премьера «Параджанова» состоялась на одном из самых престижных международных кинофестивалей группы А в Карловых Варах (Чехия) в июле 2013 года, где лента представляла Украину в основной международной конкурсной программе East of the West.
Кроме того, на Одесском международном кинофестивале в этом же году фильм получил приз «Золотой Дюк» как «Лучший украинский полнометражный фильм».