Ուկրաինայի ճգնաժամի ֆոնին ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման Եվրամիությանը կոչ է արել գազ գնել ԱՄՆ-ից: AFP-ի փոխանցմամբ, ելույթ ունենալով լրագրողների առջեւ Բրյուսելում, Օբաման հայտարարել է, թե ԵՄ-ն պետք է ամրապնդի իր էներգետիկ անվտանգությունը եւ կարող է ուշադրությունը սեւեռել ԱՄՆ-ից ներմուծման եւ սեփական աղբյուրների վրա:
Նա հայտարարել է, թե այս դեպքում հեշտ լուծումներ չեն լինելու: «Հնարավոր չէ պարզապես եւ անվճար պաշտպանել ինքդ քեզ: Չկան էներգիայի կատարյալ եւ էժան աղբյուրներ»,- ասել է Օբաման ԵՄ Խորհրդի նախագահ Հերման վան Ռոմպեյի եւ Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ժոզե Մանուել Բարոզուի հետ հանդիպումից հետո:
ԵՄ տվյալներով, 2011թ. Ռուսաստանից են ներկրվել Եվրամիության գազի 30 եւ նավթի 35 տոկոսը: Այլ խոշոր աղբյուրներ են Նորվեգիան, Ալժիրը եւ Քաթարը:

В свете кризиса в Украине президент США Барак Обама призвал Евросоюз покупать газ у США. Как сообщает AFP, выступая перед журналистами в Брюсселе, Обама заявил, что ЕС должен укреплять свою энергетическую безопасность и может обратить внимание на импорт из США и собственные источники энергии.
Он заявил, что легких решений тут не будет. «Нельзя просто и бесплатно защищать себя. Нет совершенных и дешевых источников энергии», - заявил Обама по итогам встречи с председателем Совета ЕС Херманом ван Ромпеем и председателем Еврокомисии Жозе Маноэлом Баррозу.
По данным ЕС, в 2011 г. на Россию пришлось 30% импорта газа и 35% - нефти в Евросоюз. Другие крупные источники – Норвегия, Алжир и Катар.