Հայաստանում նոր ջրամբարների շինարարությունը կարող է դառնալ հերթական հրեշը: Այս մասին, այսօր՝ մարտի 27-ին, ԱԺ-ում հայտարարել է ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը՝ «Սեւանա լճի էկոհամակարգի վերականգնման եւ պահպանման մասին» օրենքի փոփոխությունների քննարկման ժամանակ: Օրինագիծը նախատեսում է Սեւանա լճից ջրի բացթողումների վերին շեմը տարեկան 170 մլն խմ-ից հասցնել 240 խմ-ի:
Փաշինյանի խոսքով՝ ոչ մի երաշխիք չկա, որ ջրամբարը կկառուցեն, քանի որ օտարերկրյա դոնորները ցանկացած պահի կարող են հրաժարվել դրա համար վճարելուց: «Մենք հիմք ունե՞նք կառավարությանը հավատալու համար: Այդ նույն կառավարությունը 67 տոկոսով նվազեցրել է Արարատյան դաշտի ստորերկրյա ջրերի հորիզոնականը: Եվ հանուն ինչի՞: Հանուն իրենց ձկնային բիզնեսի: Իսկ այդ բիզնեսով զբաղվողները նստած են եւ այս խմբակցությունում, եւ մյուսում»,-հայտարարել է Փաշինյանը՝ նշելով իշխող կուսակցությունը: Երկրորդ հասցեատիրոջը նա չհստակեցրեց:
Փաշինյանը նաեւ նշել է, որ 2008-ին կառավարությունը խոստացել է Հայկական ԱԷԿ-ի նոր էներգաբլոկի շինարարություն սկսել, Իրան-Հայաստան նավթատարի շինարարություն սկսել եւ այլն: «Ոչինչ չի արվել. Ումի՞ց հարցնենք»,-ընդգծել է նա:

Строительство новых водохранилища в Армении может стать очередной химерой. Об этом заявил на заседании парламента Армении 27 марта депутат от оппозиционного Армянского национального конгресса Никол Пашинян на обсуждениях поправок в Закон «О восстановление и сохранении экосистемы озера Севан». Законопроект предлагает увеличить верхний порог водозабора из озера с 170 до 240 млн м3 в год.
По мнению Пашиняна, нет никакой гарантии, что водохранилища построят - ведь иностранные доноры в любой момент могут отказаться за это платить. «Есть ли у нас основания доверять правительству? Это же самое правительство на 67% снизило горизонт подземных вод Араратской долины. А все ради чего? Ради своего рыбного бизнеса. А те, кто делает этот бизнес, сидят в этой фракции и в той, рядом», - заявил Пашинян, указав на правящую партию. Вторых адресатов он не уточнил.
Это же правительство, добавил он, в 2008 г. обещало начало строительства нового энергоблока Армянской АЭС, нефтепродуктопровода Иран – Армения и многого другого. «Не делано ничего. С кого спрашивать?», - добавил он.