Գերմանիան պետք է դանդաղեցնի ատոմային էներգետիկայից հրաժարվելու բարեփոխումների իրականացումն ու անցումն այլընտրանքային աղբյուրների, ինչպես օրինակ քամին եւ արեւի ջերմությունը: Նման կարծիք է հայտնել էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Գյունտեր Էթինգերը գերմանական Bild am Sonntag-ին տված հարցազրույցում:
«Ես խորհուրդ եմ տալիս սահմանափակել արեւային եւ հողմային էներգետիկայի զարգացման արագությունը»,- նշել է նա: Եվրահանձնակատարի կարծիքով հիմնական խնդիրն այն է, որ դեռ չի հաջողվում խուսափել կորուստներից մեկ տեսակ էներգիայից մյուսին անցնելու դեպքում, հաղորդում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Ընդ որում էներգիան, ինչպես նշել է Էտինգերը, չի պահպանվում, ինչի հետեւանքով հավելյալ վնասներ են կրում այս օբյեկտների օպերատորներ: Սա թանկ կարող է արժենալ հասարակ գերմանաիցների համար, քանի որ աճում են էլեկտրականության եւ ջեռուցման վարձավճարները:
Էթինգերը Գերմանիայի համար անհրաժեշտ է համարում էլեկտրակայանների օգտագործումը, որոնք գորշ քարածուխեվ են աշխատում: Սա կարող էր Գերմանիային ավելի անկախ դարձնել էներգակիրներ ներկրողներից:
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի կառավարությունը «Ֆուկուսիմա-1» ԱԷԿ-ի վթարից հետո որոշում ընդունեց մինչեւ 2022թ.-ը շահագործումից հանել գերմանական 17 էլեկտրակայանները: Էլեկտրաէներգիայի պակասը պետք է լրացվի  էկոլոգիապես մաքուր աղբյուրներից եւ էներգետիկ ցանցի արդյունավետության բարձրացմամբ: Ընդ որում Էթինգերը չի բացառել Գերմանիայի վերադարձը խաղաղ ատոմին:

Германии следует приостановить темпы реализации энергореформы по отказу от атомной энергетики и переходу на альтернативные источники, такие как ветер и солнечное тепло. Такую точку зрения выразил еврокомиссар по энергетике Гюнтер Эттингер в интервью немецкой газете Bild am Sonntag.
«Я рекомендую ограничить скорость развития солнечной и ветряной энергетики», - указал он. Основная проблема, по мнению еврокомиссара, заключается в том, что пока не удается избежать потерь при преобразовании одного вида энергии в другой, сообщает ИТАР-ТАСС.
Энергия при этом, как уже указывал Эттингер, не сохраняется, из-за чего дополнительные убытки терпят операторы этих объектов. Это, вкупе с многомиллионными вложениями в альтернативную энергетику, дорого обходится простым немцам, поскольку растут цены на электричество и отопление.
Эттингер считает необходимым для Германии использование электростанций, работающих на буром угле. Это могло бы сделать федеративную республику более независимой от экспортеров энергоносителей.
Напомним, правительство ФРГ после аварии на японской АЭС «Фукусима-1» принял решение постепенно к 2022 году вывести из эксплуатации все 17 немецких атомных электростанций. Недостающий объем электроэнергии предполагается получать за счет экологически чистых источников и повышения эффективности энергосети. Эттингер при этом исключил вероятность возвращения Германии к мирному атому.