Ադրբեջանը մայիսին ԵԽ-ի Նախարարների կոմիտեում նախագահող է դառնալու, եւ  ԵԽ-ում արդեն լուրջ մտահոգված են այդ կապակցությամբ,  քանի որ նախագահում է մի երկիր, որտեղ կան արմատական խնդիրներ եւ բազմաթիվ ամոթալի անլուծելի հարցեր մարդու իրավունքների, ժողովրդավարության եւ խոսքի ազատության բնագավառում, NEWS.am-ին հայտնել է ԲՀԿ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար, ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը՝ մեկնաբանելով ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության լիազորությունները դադարեցնելու վերաբերյալ Ադրբեջանի նախագահի պահանջը:
Ըստ Զոհրաբյանի՝ Ադրբեջանի նախագահը հասկանում է, որ ԵԽ-ի Նախարարների կոմիտեում իր ղեկավարած երկրի նախագահությունը վիճելի է. «Նիստի ընթացքում բազմաթիվ եվրոպացի խորհրդարանականներ մի շարք հարցեր են բարձրացրել՝ կապված Ադրբեջանում բռնապետական վարչակարգի հետ. ճաղերի հետեւում ավելի քան 40 լրագրողի առկայությունը, երկիրը չի հարգում Ժնեւում իր իսկ ստորագրած կոնվենցիան եւ խոշտանգում է գերիներին ու ռազմագերիներին»:
Պատգամավորը նշել է, որ այդ համատեքստում Ադրբեջանի նախագահը որոշել է գնալ հակազդման ճանապարհով՝ պաշտպանության լավագույն միջոցը հարձակումն է սկզբունքով, հյատարարելով ԵԽԽՎ-ում հայկական պատվիրակության լիազորությունները դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին: «Մինչդեռ Ադրբեջանի իրական դեմքն այնքան հայտնի է միջազգային կառույցներում, որ նույնիսկ այն եվրոպացի  խորհրդարանականները, որոնց գործունեությունը վճարվում էր Ադրբեջանի խավիարային դոլարներով, նույնպես խոստովանում են, որ զբաղվել են մի երկրի շահերի լոբբինգով, որը ԵԽ-ի անդամ լինելու իրավունք չունի: Ադրբեջանը նաեւ հիանալի հասկանում է, որ եթե ԵԽԽՎ գարնանային նստաշրջանի թեման Ռուսաստանն էր, ապա հաջորդ նստաշրջանները նվիրված կլինեն իրեն, եւ երկրի իշխանությունները փորձում են նման պարզունակ քայլերով հակահարված տալ: Սակայն Իլհամ Ալիեւի այդ հայտարարությունները ոչ միայն աջակցություն չեն գտնի եվրոպացի խորհրդարանականների շրջանում, այլեւ անգամ աջակցություն չեն գտնի եղբայրական Թուրքիայի խորհրդարանականների կողմից», - ընդգծել է Նաիրա Զոհրաբյանը:

Азербайджан будет председательствовать в Комитете министров СЕ в мае, и уже в Совете Европы есть серьезная озабоченность по этому поводу, так как председательство переходит к стране, в которой коренные проблемы и многочисленные позорные нерешенные вопросы в сфере прав человека, демократии и свободы слова. Об этом в беседе с корреспондентом Новости Армении – NEWS.am заявила секретарь парламентской фракции партии «Процветающая Армения», член армянской делегации в ПАСЕ Наира Зограбян, комментируя требование президента Азербайджана о приостановлении полномочий армянской делегации в ПАСЕ.
По словам Зограбян, президент Азербайджана, имеющий закалку турецкой шустрости, понимает, что председательство возглавляемой им страны в Комитете министров в Совете Европы спорное: «В ходе заседания многие европейские парламентарии поднимали ряд вопросов, связанных с тоталитарным режимом в Азербайджане: наличие более 40 журналистов за решеткой, страна не уважает подписанную собою же Женевскую конвенцию и  пытает пленных и военнопленных».
Депутат отметила, что в этом контексте президент Азербайджана решил пойти путем противодействия по принципу лучшее средство защиты – нападение, заявив о необходимости приостановить полномочия армянской делегации в ПАСЕ. «Между тем, истинное лицо Азербайджана настолько известно в международных структурах, что даже те европейские парламентарии, деятельность которых оплачивалась икорным долларами Азербайджана, также признаются, что занимались лоббированием интересов  страны, которая не имеет права быть членом Совета Европы. Азербайджан также прекрасно понимает, что если темой весенней сессии ПАСЕ была Россия, то следующие сессии будут посвящены ему, и власти страны пытаются подобными примитивными шагами дать отпор. Однако эти заявления Ильхама Алиева не только не найдут поддержки среди европейских парламентариев, но даже не удостоятся поддержки парламентариев братской Турции», - подчеркнула Наира Зограбян.