Նախկին Հարավսլավիայի հարցով միջազգային դատարանը մերժել է Բոսնիայի սերբերի բանակի նախկին հրամանատար Ռատկո Մլադիչին ազատելու դիմումը: Այս մասին հայտնել է դատական պալատը:
Ավելի վաղ Մլադիչի փաստաբանները նրան ազատելու հայցադիմում էին ներկայացրել՝ նշելով, որ մեղադրող կողմը բավարար ապացույցներ չունի: Սակայն դատական պալատը մերժել է այդ միջնորդությունը, հայտնում է ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը:
Հիշեցնենք, որ Ռատկո Մլադիչը մեղադրվում է Բոսնիայի մահմեդականների եւ Բոսնիայում ու Հերցոգովինայում 1992-1995 թթ. այլ էթնիկ խմբերի նկատմամբ իրականացրած ցեղասպանության եւ մի շարք այլ հանցագործություններում: Նրա դեմ մեղադրանքներ էին ներկայացվել 1995 թ.: 16 տարի գեներալը թաքնվել էր արդարադատությունից, սակայն 2011 թ. ձերբակալվել էր եւ հանձնվել Միջազգային դատարանին: Նրա  դատավարությունն սկսվել էր 2012 թ. մայիսի 16-ին:

Международный трибунал по бывшей Югославии (МТБЮ) отказал в освобождении экс-командующему армией боснийских сербов Ратко Младичу. Об этом сообщила судебная палата трибунала.
Ранее адвокаты Младича подали прошение об освобождении, указывая на то, что у обвинения недостаточно доказательств его вины. Однако судебная палата отклонила это прошение, сообщает ИТАР-ТАСС
Напомним, Ратко Младич обвиняется в геноциде и ряде других преступлений, совершенных против боснийских мусульман, боснийских хорватов и других этнических групп в Боснии и Герцеговине в 1992-1995 годах. Обвинения против него выдвинуты в 1995 году. На протяжении почти 16 лет генерал скрывался от правосудия, однако в 2011 году был арестован и передан МТБЮ. Суд над ним начался 16 мая 2012 года.