Եվրամիությունը, այդ թվում՝ Գերմանիան՝ որպես դրա  առաջատար անդամ, կարող էր առավել ակտիվ դեր ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման գործում: Գերմանական EurActiv-ի հետ հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնել ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Ըստ նրա՝ անվստահությունը հաղթահարելու եւ միմյանց նկատմամբ վերաբերմունքը փոխելու հարցում դրական փոխգործակցության նպատակին  կարող են ծառայել տարածաշրջանային նախագծերը՝ հիմնված ներգրավման, այլ ոչ թե բացառման սկզբունքի վրա:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, ապա այն ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահ է եւ երկու մյուս համանախագահների` Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի հետ օգնում է հիմնախնդրի կողմերին հասնել խաղաղ կարգավորման` հիմնվելով բանակցությունների վրա, նշել է նախագահը:
Պատասխանելով միջազգային հանրությունից սպասելիքների վերաբերյալ հարցին` Աշոտ Ղուլյանը հիշեցրել է, որ այն կարեւոր դեր ունի ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անբեկանելիության եւ ռազմական գործողությունների վերսկսումը թույլ չտալու հարցում: «Բռնությունից հրաժարվելու եւ նախկինում ձեռքբերված համաձայնություններին հետեւելու վերաբերյալ  միջազգային հանրության կողմից հստակ ազդանշանը մեծ ներդրում կլիներ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղիներ փնտրելու հարցում»:

Европейский союз, включая Германию как одну из ведущих ее членов, мог бы играть более активную роль в реализации мер укрепления доверия между сторонами нагорно-карабахского конфликта. Такое мнение выразил спикер Национального Собрания Нагорно-Карабахской Республики Ашот Гулян в интервью немецкому изданию EurActiv.
По его словам, в качестве платформы для позитивного взаимодействия по преодолению недоверия и изменению отношения друг к другу могут служить региональные проекты, основанные на принципе вовлечения, а не исключения.
Что касается Соединенных Штатов, то они являются сопредседателями Минской группы ОБСЕ и вместе двумя другими сопредседателями - Францией и Россией помогают сторонам конфликта достичь мирного урегулирования, основанного на переговорах, отметил спикер.
Отвечая на вопрос об ожиданиях от международного сообщества, Ашот Гулян напомнил, что ему принадлежит важная роль в обеспечении необратимости мирного процесса по урегулированию азербайджано-карабахского конфликта и недопущении возобновления боевых действий: «Четкий сигнал от международного сообщества об абсолютном императиве отказа от насилия и соблюдении ранее достигнутых договоренностей стал бы важным вкладом в коллективные усилия по нахождению мирного урегулирования конфликта».