Եվրամիությունը, այդ թվում՝ Գերմանիան՝ որպես դրա  առաջատար անդամ, կարող էր առավել ակտիվ դեր ունենալ ղարաբաղյան հակամարտության կողմերի միջեւ վստահության ամրապնդման միջոցառումների իրականացման գործում: Գերմանական EurActiv-ի հետ հարցազրույցում նման տեսակետ է հայտնել ԼՂՀ խորհրդարանի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
Ըստ նրա՝ անվստահությունը հաղթահարելու եւ միմյանց նկատմամբ վերաբերմունքը փոխելու հարցում դրական փոխգործակցության նպատակին  կարող են ծառայել տարածաշրջանային նախագծերը՝ հիմնված ներգրավման, այլ ոչ թե բացառման սկզբունքի վրա:
Ինչ վերաբերում է ԱՄՆ-ին, ապա այն ԵԱՀԿ ՄԽ-ի համանախագահ է եւ երկու մյուս համանախագահների` Ֆրանսիայի եւ Ռուսաստանի հետ օգնում է հիմնախնդրի կողմերին հասնել խաղաղ կարգավորման` հիմնվելով բանակցությունների վրա, նշել է նախագահը:
Պատասխանելով միջազգային հանրությունից սպասելիքների վերաբերյալ հարցին` Աշոտ Ղուլյանը հիշեցրել է, որ այն կարեւոր դեր ունի ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման անբեկանելիության եւ ռազմական գործողությունների վերսկսումը թույլ չտալու հարցում: «Բռնությունից հրաժարվելու եւ նախկինում ձեռքբերված համաձայնություններին հետեւելու վերաբերյալ  միջազգային հանրության կողմից հստակ ազդանշանը մեծ ներդրում կլիներ հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման ուղիներ փնտրելու հարցում»:

European Union, including Germany as one of the leading member states, could play more active role in confidence-building measures between the parties to Karabakh conflict, NKR parliament speaker Ashot Ghulyan said in an interview with German edition of EurActiv.
He said regional projects based on involvement principle, not elimination, could serve as a platform for positive interaction on overcoming distrust and change in relations to each other.
As to the United States, they are Co-Chair of the OSCE Minsk Group and together with other co-chairs – Russia and France – are supporting the parties to achieve peaceful settlement based on talks, Ghulyan said.
Asked about expectations from international community, Ashot Ghulyan recalled that the world community has an important role in securing irreversibility of peace talks to settle Karabakh conflict and not allow resumption of hostilities.
“A clear message from the international community about the absolute imperative of refusal from use of violence and respect of earlier achieved agreements would be an important contribution to the collective efforts to find a peaceful solution to the conflict,” he said.