Ուկրաինայում լարվածության խորացման ֆոնին Հյուսիսատլանտյան դաշինքը կուժեղացնի Եվրոպայի արեւելյան երկրների օդային տարածքների պարեկային հսկողությունը, ինչպես նաեւ նավեր կուղարկի Բալթիկ եւ Միջերկրական ծովեր: Այս մասին հայտարարել է դաշինքի գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսսենը:
Նրա խոսքերով, հիշյալ գործողությունները կմեկնարկեն մի քանի օրվա ընթացքում: Գլխավոր քարտուղարը չի ճշտել, թե որքան զինվորականներ եւ ռազմական տեխնիկա են ներգրավվելու, հաղորդում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի առաջին օրերին Հյուսիսատլանտյան դաշինքը որոշել էր դադարեցնել Ռուսաստանի հետ ռազմական եւ քաղաքացիական համագործակցությունը եւ հավելյալ քայլեր ձեռնարկել` կազմակերպության արեւելաեվրոպական անդամ-երկրների պաշտպանության ուղղությամբ:
Ավելի վաղ դաշինքի` Եվրոպայում տեղակայված միացյալ զորակազմի գլխավոր հրամանատար, գեներալ Ֆիլիպ Բրիդլավը հայտարարել էր, որ Մոսկվայի համապատասխան հրամանի դեպքում ռուսական զորքերին 12 ժամից էլ քիչ կպահանջվի` Ուկրաինայի վրա հարձակում գործելու համար:
Նրա խոսքերով, Ռուսաստանն ունի անհրաժեշտ բոլոր ռազմական ռեսուրսները` Ուկրաինա ներխուժման համար: Հյուսիսատլանտյան դաշինքը գտնում է, որ ռուսական ռազմական օպերացիան կարող է «իր նպատակներին հասնել 3-ից 5 օրերի ընթացքում»:

В связи с ростом напряженности в Украине НАТО усилит воздушное патрулирование на востоке Европы и направит корабли в Балтийское море и восточное Средиземноморье, заявил генсек альянса Андерс Фог Расмуссен.
По его словам, эти планы будут реализованы в течение нескольких дней. Какое количество военных и техники будет задействовано, Расмуссен не уточнил, сообщает русская служба BBC.
Напомним, в начале апреля Североатлантический альянс решил приостановить военное и гражданское сотрудничество с Россией и принять дополнительные меры по защите стран-членов организации в Восточной Европе.
Ранее главнокомандующий объединенными силами НАТО в Европе генерал Филип Бридлав заявил, что российским войскам потребуется менее 12 часов, чтобы совершить нападение на Украину, если Москва отдаст соответствующий приказ.
По его словам, Россия располагает всеми военными ресурсами, необходимыми для вторжения на Украину. Североатлантический альянс считает, что российская военная операция может «добиться своих целей за срок от трех до пяти дней».